środa, 1 stycznia 2014

Hiszpańskie kluby piłkarskie naruszyły zasadę finansowego fair play?

Komisja Europejska wszczęła siedem postępowań wyjaśniających w sprawie korzystania od lat 90. ubiegłego wieku przez hiszpańskie kluby piłkarskie z ulg podatkowych w sposób naruszający unijne przepisy o pomocy publicznej, których odpowiednikiem w prawie UEFA jest zasada finansowego fair play (FFP).

Postępowanie wszczęto na podstawie doniesień z 2009 roku złożonych przez unijne kluby piłkarskie. Zdaniem Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich 4 letnia zwłoka z podjęciem kroków w sprawie ze strony hiszpańskiego Komisarza do spraw konkurencji Joaquína Almunii nie tylko oznacza brak wywiązania się Komisji Europejskiej z ciążących na niej obowiązków, ale rodzi także podejrzenia co do możliwego konfliktu interesów Komisarza, który przyznał się do ścisłych relacji z klubem z Bilbao a jako członek rządu zaakceptował kontestowane obecnie zwolnienia podatkowe (European Ombudsman, State Aid and European football clubs? Summary of recommendation by the European Ombudsman following a complaint against the EU Commission). Rzecznik Komisarza określił zarzuty mianem nieakceptowalnych (FT, Spanish football clubs face Brussels probe into tax breaks).

http://bit.ly/1k7rS1A

Wśród 7 klubów w stosunku do których wszczęto postępowania znajdują się Real Madryt i FC Barcelona, jedne z najbogatszych klubów świata według kryterium przychodów i obrotów. Oba kluby a także Athletic Bilbao i Osasuna są ostatnimi hiszpańskimi drużynami, które zwolniono z obowiązku przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co wiązałoby się z podniesieniem stawki podatkowej o 5 pp. (EU Observer, Commission opens tax probe on Spanish football clubs). W stosunku do Realu Madryt dodatkowo prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie zamiany nieruchomości między klubem a miastem siedziby, z której ten pierwszy miał odnieść znaczną korzyść. W przypadku Valencii, Elche i drugoligowego Herculesa przedmiotem postępowania jest udzielenie publicznych poręczeń kredytowych na pożyczki w wysokości przeszło 100 mld euro.

Sprawa zbiegła się w czasie z głośnym aktualnie skandalem dotyczącym oszustw podatkowych argentyńskiej gwiazdy FC Barcelony Leo Messiego (BBC, Lionel Messi appears in Spanish court over tax fraud).

Komisja prowadzi także postępowania dotyczące bezprawnej pomocy publicznej w stosunku do 6 holenderskich klubów.

Brak komentarzy: