czwartek, 24 marca 2016

Wyrok Trybunału jugosłowiańskiego w sprawie Radovana Karadžicia

Od czasu zaprezentowania  ostatnich argumentów w sprawie Radovana Karadžicia przed trybunałem jugosłowiańskim minęło już prawie półtora roku (pisaliśmy o tym tu oraz tu). Prokurator przypisywał mu odpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa, wskazując, że ponosi on  główną odpowiedzialność za wspólne kryminalne przedsięwzięcie (joint criminal enterprise), które objęło kampanię snajperską w Sarajewie i eksterminację ludności w Srebrenicy, które miały doprowadzić do pozbycia się Muzułmanów z Republiki Serbskiej. 

A dziś MTKJ ogłosił w końcu wyrok w sprawie uznając, że:

-  nie ma wystarczających dowodów aby wykazać, że popełniono ludobójstwo w miejscowościach Bratunac, Foca, Sanski Most, Prijedor czy w Zvorniku. Trybunał uznał jednak, że w odniesieniu do tych miejscowości popełniono zbrodnie eksterminacji, morderstw, prześladowań, deportacji i przymusowych przesiedleń będących zbrodniami przeciwko ludzkości, oraz morderstw będących pogwałceniami praw i zwyczajów wojennych i Karadžić ponosi za nie odpowiedzialność karną.

- odnośnie kampanii snajperskiej w Sarajewie Trybunał uznał, że istniał wspólny plan - aby rozsiewać terror wśród cywilnej ludności Sarajewa podczas kampanii snajperskiej, a Karadžić przyczyniał się do jego wykonania i ponosi za to odpowiedzialność karną (pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych oraz morderstwa jako zbrodnia przeciwko ludzkości),

- że istniał wspólny plan aby brać zakładników w postaci pracowników ONZ aby powstrzymać interwencję NATO,

- odnośnie zbrodni w Srebrenicy - Trybunał uznał, że Karadžić był osobą którą mogła powstrzymać ludobójstwo mężczyzn i chłopców w Srebrenicy, a nie uczynił tego; zamiast tego nakazał  ich zabicie.  Dzielił z innymi cel (jce) pozbycia się Bośniackich Muzułmanów ze Srebrenicy i przyczyniał się do jego wykonania, nie ukarał sprawców ludobójstwa i morderstw. Ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo.

Podsumowując - Izba Orzekająca uznała go winnym wszystkich zarzutów oprócz zarzutu pierwszego - ludobójstwa w wymienionych powyżej miejscowościach.

Trybunał jugosłowiański skazał go na 40 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten może ulec zmianie jeśli strony odwołają się od niego.
Tekst wyroku na stronie  Trybunału jugosłowiańskiego.
------------------------
Warto zaznaczyć, że Karadžić nie jest postacią jednoznaczną. Były prezydent Republiki Bośni i Hercegowiny jest wykształconym lekarzem psychiatrą, po praktykach w Danii, stypendium na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, autorem kilku tomików wierszy ("Jestem poetą nie politykiem" - podkreślał w swojej mowie końcowej). Został nawet ostatnio patronem akademika (zobacz tu). Przez lata ukrywał się przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości pracując jako specjalista medycyny alternatywnej. Czy uczył ludzi jak dobrze żyć? Od dziś jest jednak głównie zbrodniarzem winnym ludobójstwa.
Brak komentarzy: