środa, 1 października 2014

Mowa obrończa Karadžicia

Na stronie trybunału jugosłowiańskiego ukazała się właśnie „mowa obrończa” Radovana Karadžicia (Defence Final Trial Brief, zobacz tu) oskarżanego o popełnienie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwo (chodzi o masakrę w Srebrenicy). W liczącym ponad 850 stron liście Karadžić pisze np. „prawdą jest, że prezydent Karadžić po prostu nigdy nie uczestniczył ani nie wiedział o ludobójstwie w Srebrenicy. Nie jest zatem winny ludobójstwa w kontekście żadnej teorii o odpowiedzialności” (zob. par. 3302 listu). Nie może także, w swojej opinii, odpowiadać za inne zbrodnie bo po prostu o niech nie wiedział, albo nie miał nad osobami, które je popełniały, żadnej kontroli. 

Czy czuje się winny? O tak, czuje żal i sympatię dla ofiar i rozumie, że jako prezydent Republiki Serbskiej ponosi moralną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez obywateli Republiki Serbskiej (par. 3427). 

Jeśliby jednak trybunał nie wziął pod uwagę niewinności oskarżonego lub okoliczności łagodzących przez niego przedstawionych – pozostawia on sądowi pod rozwagę kwestię długości kary na które skazano osoby oskarżone o te same zbrodnie. Momcilo Krajśnik został skazany na 20 lat a Biljana Plavsić na 11 lat pozbawienia wolności (par. 3429).

Brak komentarzy: