24 lipca br. Chińska Republika Ludowa (ChRL) wydała White Paper pt. "Chińska Obrona Narodowa w Nowej Erze". W dokumencie zauważono, że mimo iż świat przechodzi obecnie ogromne zmiany, największe w ostatnim stuleciu, a międzynarodowe bezpieczeństwo nie jest pewne, Chińskiej Republice Ludowej udaje się utrzymać polityczną i społeczną stabilność. ChRL jest jednak narażona na pewne zagrożenia i wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa, głównie za sprawą "separatystów", czyli władz Tajwanu, które "uparcie trzymają się 'tajwańskiej niepodległości' i odmawiają uznania Konsensusu z 1992, który wyraża zasadę jednych Chin". Co więcej, według White Paper, władze Tajwanu zaostrzyły stosunki z kontynentem, domagając się niepodległości de iure i wzmagając akty wrogości, a to wszystko przy zagranicznej pomocy. Siły separatystyczne dążące do niepodległości Tajwanu stanowią obecnie "najpoważniejsze zagrożenie dla pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz największą przeszkodę utrudniającą pokojową reunifikację kraju" (podobnie, jako zagrażających ChRL separatystów wskazano grupy dążące do niepodległości Tybetu i utworzenia Turkiestanu Wschodniego).
Ponadto, powstrzymanie "niepodległości Tajwanu" uznano za jeden z głównych celów obronnych ChRL. W White Paper jest także mowa o tym, że ChRL nie dopuści do "secesji jakiejkolwiek części kraju" i co najważniejsze, "nie obiecuje wyrzeczenia się użycia siły i zastrzega opcję podjęcia wszystkich niezbędnych środków". Taka deklaracja nie jest jednak skierowana przeciwko "rodakom na Tajwanie", ale przeciwko "ingerencji zewnętrznych sił i bardzo małej grupie separatystów 'tajwańskiej niepodległości'". Jak stwierdza się w White Paper, ChRL pokona każdego kto będzie chciał oddzielić Tajwan od Chin i będzie "chronić jedność narodową za wszelką cenę".
Rada ds. Chin kontynentalnych Republiki Chińskiej natychmiast wydała oświadczenie, w którym nazwała White Paper "prowokacyjnym zachowaniem", które narusza "zasadę pokoju w prawie międzynarodowym, zagrażając regionalnemu bezpieczeństwu i porządkowi" oraz wezwała ChRL do wyrzeczenia się użycia siły.
Pisaliśmy już na Blogu o pomysłach zorganizowana w Republice Chińskiej kolejnego niepodległościowego referendum (mimo wcześniejszych nieudanych głosowań), ale nie zanosi się na to, że w najbliższym czasie do tego referendum dojdzie. White Paper ChRL nie odnosi się więc do żadnych konkretnych, nowych działań podejmowanych przez Republikę Chińską w kierunku ogłoszenia niepodległości i zapewne ma stanowić przekaz nie tylko dla Tajwanu, ale także dla innych potencjalnych punktów zapalnych, jak np. dla Hongkongu.
Z oświadczenia ChRL (nie pierwszego dotyczącego reunifikacji Tajwanu za pomocą siły, ale zapewne jednego z mocniejszych w ostatnich latach) wynika więc, że w razie decyzji o użyciu siły przeciwko Tajwanowi, ChRL powoła się na konieczność ochrony swojej integralności terytorialnej, deprecjonując znaczenie władz Republiki Chińskiej jako "niewielkiej grupy separatystów". Ponieważ dla ChRL Tajwan stanowi część jej terytorium, ChRL nie odwołuje się do takich argumentów jak np. prawo do samoobrony, ponieważ traktuje kwestię Tajwanu jako swoją sprawę wewnętrzną, bez potrzeby powoływania się na prawo międzynarodowe.
White Paper stanowi jednak także potencjalnie uzasadnienia dla użycia siły przeciwko Tajwanu dla całej społeczności międzynarodowej. Pytanie jak pozostałe państwa, a zwłaszcza USA, zareagują na atak zbrojny ChRL na Tajwan, jeśli nie dokonały uznania Republiki Chińskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz