W zeszłym tygodniu - 14.11.19 Izba Przygotowawcza MTK upoważniła Prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie domniemanych zbrodni popełnionych w ramach jurysdykcji Trybunału w Bangladeszu i Mjanmie. Bangladesz jest stroną Statutu, natomiast Mjanma nie - ale już w zeszłym roku Trybunał wydał decyzję, w której uznał, że posiada jurysdykcję i może przebadać "deportację" mniejszości muzułmańskiej Rohindża z Mjanmy do Bangladeszu, pomimo że Mjanma nie jest stroną Statutu Rzymskiego. Stało się tak, ponieważ zbrodnie, których dokonano (deportacje, wysiedlenia) przekraczały granice tego państwa, miały swój początek w Mjanmie, a rezultat następował już na terenie Bangladeszu.
Pisaliśmy o tym tu.
Izba zgodziła się, że istnieją podstawy by stwierdzić, że miały miejsce systematyczne i rozległe zbrodnicze akty popełniane na gruncie dyskryminacji etnicznej i religijnej popełniane przeciwko ludności Rohindża (zbrodnie przeciwko ludzkości). Izba odniosła się do skali zbrodni, zwracając uwagę na to, że od 600 000 do miliona Rohindżów zostało przymusowo wysiedlonych i musiało uciekać do sąsiadującego z Mjanmą Bangladeszu. Izba potwierdziła, że nie ma powodów, aby uważać, że postępowanie w odniesieniu do tej zbrodni nie byłoby w interesie wymiaru sprawiedliwości.
W Mjanmie nadal nie toczy się żadne postępowanie dotyczące wyjaśnienia tych zbrodni. Wobec braku aktywności ze strony państwa MTK może działać na zasadzie komplementarności.
Decyzja trybunału znajduje się tu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz