poniedziałek, 11 listopada 2013

Kolejna runda negocjacji pomiędzy UE a USA w sprawie strefy wolnego handlu

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się druga runda negocjacyjna w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską (UE) a Stanami Zjednoczonymi (tzw. Transatlantic Trade and Investment Partnership, o negocjacjach informowaliśmy między innymi tu i tu). Przedmiotem negocjacji jest tym razem liberalizacja handlu usługami, energią oraz surowcami naturalnymi jak również kwestie związane z ochroną inwestycji. 

Pierwotnie spotkanie to miało odbyć się w październiku, jednak ze względu na paraliż rządu amerykańskiego zostało ono przełożone na listopad. Negocjacje komplikuje niedawny skandal z amerykańskimi podsłuchami najwyższych przywódców europejskich. Jeszcze niedawno wydawało się że zostaną one zawieszone do czasu wyjaśnienia skandalu związanego z podsłuchem prywatnego telefonu kanclerz Angeli Merkel. Ostatecznie jednak postanowiono kontynuować negocjacje, uznając, że ewentualne konsekwencje finansowe związane z opóźnieniem rozmów są zbyt duże (Deutsche Welle, NSA affair could block EU-US free trade talks).

Trzecia runda negocjacyjna jest planowana na grudzień i odbędzie się w Waszyngtonie. Strony oczekują, iż do zawarcia umowy dojdzie pod koniec 2014 r. 

Interesujące opracowanie dotyczące konsekwencji ekonomicznych utworzenia strefy wolnego handlu pomiędzy UE a USA można znaleźć tu.

Brak komentarzy: