środa, 24 września 2014

Drugie dochodzenie w Republice Środkowoafrykańskiej

Dziś Prokurator MTK Fatou Bensouda zdecydowała o otwarciu kolejnego dochodzenia odnośnie wydarzeń w Republice Środkowoafrykańskiej (oświadczenie Bensoudy: tu). O rzeziach i groźbie popełnienia ludobójstwa pisaliśmy tu i tu. 30 maja 2014 roku władze Republiki przedstawiły wniosek do MTK o wszczęcie dochodzenia, obecna decyzja Prokurator wychodzi mu zatem naprzeciw. MTK obejmie swoim dochodzeniem zbrodnie popełnione od 2012 roku. 

Informacje będące w posiadaniu Prokurator dają uzasadnione podstawy do stwierdzenia, że zarówno grupy Séléka jak i anti-balaka popełniały zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne włączając w to morderstwa, zgwałcenia, grabieże, wykorzystywanie dzieci poniżej 15 roku życia w walce, itd. Zdaniem Bensoudy lista zarzutów nie ma końca.

Warto odnotować, że Republika Środkowoafrykańska jest stroną Statutu MTK i że to już drugi wniosek z Republiki. Decyzja o otwarciu pierwszego dochodzenia zapadła już w 2007 roku i od tego czasu sprawa się toczy (zobacz tu). Dzisiejsza decyzja otwiera nowe dochodzenie, będą się zatem toczyły dwie odrębne sprawy dotyczące zbrodni popełnionych w Republice Środkowoafrykańskiej.

Brak komentarzy: