środa, 30 września 2015

Międzynarodowy Trybunał Karny - powakacyjna aktywność

 Po okresie wakacyjnej posuchy MTK ze wzmożoną aktywnością rozpoczął swój "rok zadaniowy". Od razu pojawiło się kilka nowych spraw, które pokrótce tu zreferujemy:

Po pierwsze, niedawno informowaliśmy o kolejnej deklaracji Ukrainy, która w końcu dotarła do Trybunału (zobacz tu), zaś wczoraj na stronie Trybunału pojawiła się informacja, że Prokurator rozszerzyła postępowanie wobec Ukrainy, które do tej pory dotyczyło jedynie wydarzeń na Euromajdanie, a od tej pory dotyczyć będzie także wydarzeń, które miały miejsce po 20 lutego 2014 roku (zobacz tu).

Po drugie, właśnie rozpoczyna się proces Jeana Bemby Gombo, Aimé Kilolo Musamba i innych (pisaliśmy o tym np. tu, informacja o otwarciu procesu: tu) oskarżonych o przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości z art. 70 Statutu, czyli przestępstwa nie należące do tzw. core crimes wymienionych w art. 5 Statutu. W tej sprawie Prokurator ma udowodnić, że Bemba poprzez korumpowanie świadków chciał wykazać swoją niewinność przez Trybunałem. Zobacz mowę otwierającą Prokurator: tu.

Po trzecie, ostatnio dostarczono do MTK Ahmada Al Mahdi Al Faqi (Abu Tourab). Al Faqi jest podejrzewany (zobacz nakaz tu) o popełnienie zbrodni wojennych w Timbuktu, w Mali, pomiędzy 30 czerwca 2012 a 10 lipca 2012, polegających na zamierzonym kierowaniu ataków na budynki religijne i historyczne budowle. Będzie to pierwsza sprawa przed Trybunałem, która dotyczy głównie zbrodni wojennych polegających na niszczeniu dziedzictwa kulturalnego. Zniszczenia przypisuje się muzułmańskim ekstremistom należącym do grupy Ansar Eddine, która ma powiązania z al-Kaidą. W nakazie aresztowania wymieniono zniszczenia dotyczące:  mauzoleum Sidi Mahmoud Ben Omar Mohamed Aquit,  mauzoleum Sheikh Mohamed Mahmoud Al Arawani,  mauzoleum Sheikh Sidi Mokhtar Ben Sidi Muhammad Ben Sheikh Alkabir, mauzoleum Alpha Moya,  mauzoleum Sheikh Sidi Ahmed Ben Amar Arragadi,  mauzoleum Sheikh Muhammad El Micky,  mauzoleum Cheick Abdoul Kassim Attouaty, mauzoleum Ahamed Fulane,  mauzoleum Bahaber Babadié, oraz meczet Sidi Yahia. Ogólna informacja o Al Faqi tu. Zobacz mowę Prokurator MTK tu. Warto odnotować, że dziś (30 IX) Al Faqi pojawi się przed MTK po raz pierwszy.


Jak widać, w Trybunale zapowiada się bardzo aktywny, pełen nowych wyzwań okres.

Brak komentarzy: