czwartek, 21 lipca 2016

Pierwszy plebiscyt popularności wśród kandydatów na Sekretarza Generalnego ONZ

Dzisiaj odbędzie się wstępne głosowanie (a raczej plebiscyt poparcia) wskazujące, który z kandydatów na stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ może liczyć na największe poparcie wśród członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (tzw. straw poll). Każdy z członków RB ONZ może przy każdym kandydacie napisać, że zachęca go do ubiegania się o stanowisko, zniechęca czy też nie ma w sprawie opinii (a zatem jest 180 wskazań do zliczenia, gdyż 12 kandydatów x 15 członków RB) W pierwszym straw poll nie będzie się specjalnie oznaczać wskazań stałych członków RB. Wyniki głosowania nie będą ujawnione (nawet przewodniczącemu Zgromadzenia Ogólnego). Stałym przedstawicielom państw, z których pochodzą kandydaci zostaną podane wyniki, co do ich kandydata a także jaka była największa (i najmniejsza) liczba zachęcających wskazań w ogóle - bez podania nazwiska osoby, która ową liczbę otrzymała. Na tej podstawie państwa będą mogły zdecydować, czy ich kandydaci dalej uczestniczą w wyścigu, czy też z niego rezygnują.

Przypomnijmy, że wśród nominowanych na stanowisko SG ONZ są (w kolejności alfabetycznej i z przywołaniem funkcji pełnionych w ramach systemu NZ, co powinno być dowodem na posiadanie odpowiedniego doświadczenia):

1. Irina Bokova z Bułgarii, obecnie dyrektor generalny UNESCO, 
2. Helen Clark z Nowej Zelandii, obecnie administrator UNDP,
3. Christiana Figueres z Kostaryki, która pełniła funkcję sekretarza ram konwencji NZ w sprawie zmian klimatu.
4. Natalia Gherman z Mołdawii
5. António Guterres z Portugalii, były Wysoki Komisarz ds. Uchodźców
6. Vuk Jeremić z Serbii, były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego
7. Srgjan Kerim z Macedonii, były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego
8. Miroslav Lajčák ze Słowacji
9. Igor Lukšić z Czarnogóry
10. Susana Malcorra z Argentyny, była szefowa gabinetu SG
11. Vesna Pusič z Chorwacji
12. Danilo Türk ze Słowenii, były asystent SG ds. politycznych

Jak widać wiec Bułgaria postawiła na jednego konia (a właściwie klacz) i wbrew oczekiwaniom prasy kanclerz Merkel nie bierze udziału w wyścigu (zobacz nasze doniesienia na temat wyboru SG tutaj, tutaj, tutaj). Każdy z kandydatów miał szansę zaprezentować się w czasie debaty w ZO oraz na spotkaniu z członkami RB (zob. np. tutaj), co jest swoistą innowacją w porównaniu do procesu wyboru SG w poprzednich latach (zob. tutaj).

Na kolejne straw poll w najgorszym przypadku możemy czekać do września, gdyż Rosja nie widzi sensu w przyspieszaniu wyboru SG (a ponadto w sierpniowych wskazaniach zapewne wielu przedstawicieli państw by nie uczestniczyło ze względu na okres wakacyjny). Inne państwa są innego zdania. Niemniej jednak póki nie zostaną wprowadzone kolorowe karty dla stałych członków RB, które dają jasny sygnał, czy któraś z kandydatur spotka się z wetem ze strony stałego członka RB (choć opór stałego członka można przełamać, co pokazał wybór Kofiego Annana), nie ma co przywiązywać zbyt dużej wagi do wyników straw poll. Niemniej jednak plebiscyty dodają kolorytu wakacjom :).

Brak komentarzy: