poniedziałek, 26 września 2016

Departament Sprawiedliwości USA, chiński biznes i sankcje finansowe wobec KRLD

Departament Sprawiedliwości USA wniósł oskarżenie przeciwko czterem osobom fizycznym z Chin oraz spółce Dandong Hongxiang Industrial Development Co (DDHID) o naruszenie amerykańskich sankcji finansowych nałożonych na Koreę Północną (FT, US charges Chinese firm for breaking North Korea sanctions). 

Działając w ten sposób co najmniej od 2009 r., DDHID stworzyło sieć 22 "spółek-przykrywek" w jurysdykcjach rozciągających się od Hongkongu, przez Seszele, po Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Było to niezbędne, jako że sama DDHID straciła wówczas bezpośredni dostęp do amerykańskiego systemu finansowego jako sankcję za naruszenie embarga nuklearnego nałożonego na KRLD. Również w bieżącej sprawie lista zarzutów może objąć pomoc w pozyskiwaniu dostępu do technologii lub materiałów nuklearnych.

Dzięki chińskiej pomocy Korea Kwangson Banking Corporation (KKBC) zdołała w ten sposób zrealizować zakupy m.in. węgla, cukru, czy nawozów o wartości setek milionów dolarów. 

Departament Skarbu już nałożył na chińskie podmioty grzywny oraz podjął kroki zmierzające do zamrożenia aktywów DDHID (i jej spółek córek) w 25 chińskich bankach. Wykonanie ewentualnego nakazu sądowego będzie zatem zależeć od współpracy strony chińskiej. Chińska policja prowincji Liaoning ogłosiła już wszczęcie śledztwa w sprawie (NYT, China Announces Inquiry Into Company Trading With North Korea).

Wedle oświadczenia Departamentu Sprawiedliwości, żadna amerykańska instytucja finansowa nie brała udziału w procederze.

Brak komentarzy: