piątek, 23 czerwca 2017

USA rozszerzają sankcje wobec Rosji

Podczas gdy prezydent Petro Poroszenko odbywał spotkaniem z prezydentem Donaldem Trumpem, amerykański Departament Skarbu poinformował o rozszerzeniu listy osób objętych sankcjami w zw. z kryzysem na Ukrainie o 2 rosyjskich urzędników i 36 osób prywatnych (Reuters, Trump meets Ukraine's president, U.S. adds to Russia sanctions). 

Biały Dom, informując o "bardzo, bardzo dobrej rozmowie" oby prezydentów, oświadczył że przedmiotem rozmowy było amerykańskie wsparcie dla procesu pokojowego we wschodniej Ukrainie, a także dla podejmowanych przez prezydenta Poroszenkę reform i wysiłków w walce z korupcją. Z kolei  w oficjalnym komunikacie po spotkaniu Poroszenki z w-ce prezydentem Mikiem Pensem, wbrew temu co w tydzień wcześniej sugerował Sekretarz Stanu Rex Tillerson (Reuters, U.S. doesn't want to be 'handcuffed' to Ukraine agreement), zapowiedziano dalsze wsparcie USA dla Porozumienia mińskiego z 2015 r. (o porozumieniu wspominaliśmy m.in. w kontekście Rezolucji RB ONZ 2202/2015).

Departament Skarbu zapowiedział, że sankcje przeciwko Rosji nie zostaną zniesione do czasu zakończenia okupacji Krymu.

W ubiegłym tygodniu amerykański senat poparł natomiast projekt rozszerzenia sankcji wobec Rosji i ograniczenia swobody prezydenta Trumpa do uchylenia środków ograniczających. Inicjatywa, która uzyskała nieomal pełne poparcie zarówno Demokratów jak i Republikanów, zakłada powołanie specjalnej komisji nadzorującej decyzje egzekutywy w przedmiocie złagodzenia reżimu sankcji (CNN, Senate approves new Russia sanctions).

Bezpośrednią konsekwencją decyzji Departamentu Skarbu było odwołanie planowanego za kilka dni w Petersburgu spotkania z-cy Sekretarza Stanu z w-ce Ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Rybakovem, a wszystko to w przededniu pierwszego spotkania Trump-Putin, które ma się odbyć przy okazji szczytu G20 w Hamburgu (CNN, New US sanctions on Russia inflame old tensions).

Zob. tutaj informacje nt. sankcji przeciwko Rosji
- Departamentu Stanu,
- Departamentu Skarbu.

Brak komentarzy: