niedziela, 25 lutego 2018

Wielka Brytania konsekwentna w pościgu za Assange'em

Do sprawy twórcy Wikileaks Juliana Assange'a ostatni raz nawiązywaliśmy w maju 2017 r. Wydawało się wówczas, że w związku z umorzeniem postępowania karnego przez szwedzką prokuraturę wzrosły szanse, ukrywającego się w ambasadzie Ekwadoru od 2012 r., Assangea na bezpieczne opuszczenie Wielkiej Brytanii.

Ostatecznie jednak ani powyższa okoliczność, ani nawet nadanie Assangeowi, w grudniu ubiegłego roku, ekwadorskiego obywatelstwa i wystosowanie do rządu Wielkiej Brytanii żądania uznania go za przedstawiciela dyplomatycznego tego państwa, nie przyniosły rezultatów (BBC, WikiLeaks's Julian Assange becomes Ecuadorean citizen). Londyn odmówił przyznania statusu dyplomatycznego.

Stanowisko prawne Wielkiej Brytanii, która oczekuje że Assange opuści ambasadę celem "oddania się w ręce wymiaru sprawiedliwości" i "nie gwarantując, że nie zostanie on wydany Stanom Zjednoczony" w ubiegłym tygodniu podtrzymał Sąd Magistracki w Westminster, utrzymując nakaz aresztowania.

Zdaniem sądu, mimo że Assange nie jest już poszukiwany przez prokuraturę Szwecji, naruszył on warunki zwolnienia warunkowego w 2012 r., za co powinien stanąć przed obliczem sądu. Według sędzi Emmy Arbuthnot obawy Assange'a, że w razie powrotu do Szwecji ta dokonałaby ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, które stanowiły uzasadnienie decyzji o ubieganie się o azyl, były "nieracjonalne", jako że taki krok spowodowałby "kryzys dyplomatyczny"; nawet gdyby się tak stało Assange byłby zaś w stanie zapobiec realizacji takiej decyzji przy wykorzystaniu środków procesowych (BBC, Julian Assange: Warrant for his arrest upheld by court). Sędzia odrzuciła tym samym m.in. argumenty, że utrzymanie nakazu aresztowania (w związku z ubiegłoroczną decyzją Szwecji) nie leży już w interesie publicznym, że dalszy brak dostępu do fachowej pomocy medycznej jest dla Assange'a niebezpieczny, czy wreszcie krytykę ze strony ONZ stosowania przez Wielką Brytanię arbitralnego przetrzymywania. 

Mimo że po wyroku Ekwador podjął kolejną próbę negocjacji ws. umożliwienia Assange'owi opuszczenia kraju, Wielka Brytania odmówiła udziału w negocjacjach (BBC, Julian Assange: Ecuador says latest talks on release failed).

Brak komentarzy: