19 czerwca zespół śledczy (Joint Investigation Team), składający się z przedstawicieli holenderskiej prokuratury i policji oraz reprezentantów Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy, powołany do wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu Malaysia Airlines lot MH17, ogłosił, że w związku z zestrzeleniem samolotu sądzone będą 4 osoby – 3 obywateli Rosji (wszyscy pracowali w rosyjskich służbach) i jeden Ukrainy. Są oni oskarżeni o spowodowanie katastrofy samolotu (art. 168 holenderskiego kodeksu karnego) oraz o zabójstwo 298 osób (art. 289 kodeksu karnego Holandii). Proces oskarżonych ma rozpocząć się 9 marca 2020 r. przed sądem w Hadze.
Zeszłotygodniowe wystąpienie zespołu ma związek z decyzją z 2017 r., zgodnie z którą proces oskarżonych o zestrzelenie samolotu odbędzie się w Holandii.
Przypomnijmy, że 17 lipca 2014 r. samolot malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur spadł na terytorium wschodniej Ukrainy. W wyniku katastrofy zginęło 298 osób, w tym 196 obywateli Holandii. Dla przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie utworzono zespół, który na podstawie zebranych dowodów w maju 2018 r. ogłosił, że samolot Malaysia Airlines został zestrzelony przy pomocy systemu rakietowego typu BUK TELAR, który należał do rosyjskiej 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska.
Rosja już zaprotestowała przeciwko ustaleniom śledczych, w przeciwieństwie do Ukrainy, która z zadowoleniem przyjęła wyniki pracy zespołu, a prezydent Zełenski wyraził nadzieję, że wszyscy winni zestrzelenia samolotu staną przed sądem.
Sekretarz Stanu USA Mark Pompeo wezwał z kolei Rosję do przestrzegania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2166, która potępiła zestrzelenie samolotu (choć nie wskazała kto odpowiada za śmierć 298 osób) i postawienia wszystkich winnych przed wymiarem sprawiedliwości.
Śledczy zapowiedzieli, że w dalszej kolejności będą koncentrować się na ustaleniu jaką rolę w podjęciu decyzji o zestrzeleniu samolotu odegrała Rosja. Jak wskazał zespół, jest bardzo mało prawdopodobnym, że czterech oskarżonych podjęło samodzielnie decyzję o udaniu się na wschodnią Ukrainę. Z drugiej strony natomiast, istnieją dowody, że Doniecka Republika Ludowa miała prosić Rosję o pomoc wojskową na kilka miesięcy przed zestrzeleniem samolotu.
Zespół wezwał w związku z tym wszystkie osoby mające jakąkolwiek wiedzę na temat udziału Rosji w katastrofie lotu MH17 o kontakt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz