W listopadzie 2015 r. informowaliśmy o sukcesie Polski w sporze inwestycyjnym przeciwko Vincent J. Ryan and Schooner Capital dotyczącym okoliczności upadku Kama Foods, tj. potentata na polskim rynku margaryny w drugiej połowie lat 1990 (ICSID Case No. ARB(AF)/11/3).
Postępowanie arbitrażowe na podstawie BITu Polska-USA wszczęto przed trybunałem ICSID w 2011 r. Wyrokiem z 2015 r. trybunał odrzucił większość roszczeń, uznając że były one objęte wyłączeniem z BITu dotyczącym stosowania środków podatkowych. Roszczenie w pozostałym zakresie - dotyczące wywłaszczenia i swobody transferu kapitału - zostało oddalone.
W 2019 inwestor poniósł kolejną porażkę przed sądem apelacyjnym w Paryżu, który oddalił wniosek o uchylenie wyroku. Inwestor podniósł bowiem dwa nowe zarzuty nie właściwości zastosowania wyłączenia podatkowego ze względu na brak dobrej wiary państwa pozwanego lub, alternatywnie, nie zastosowanie KNU. Kwestie te nie były jednak podniesione w postępowaniu arbitrażowym, co sędziowie uznali za sprzeczne z francuskimi normami postępowania cywilnego (art. 1466 francuskiego KPC).
2 grudnia jednak Sąd kasacyjny uchylił wyrok apelacyjny w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sędziowie orzekli, że estoppel nie mógł pozbawić amerykańskich inwestorów prawa do przedstawienia nowych argumentów ani dowodów na potrzeby sądowej kontroli decyzji trybunału arbitrażowego w przedmiocie jurysdykcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz