wtorek, 13 sierpnia 2013

Rośnie napięcie wokół Gibraltaru

Ograniczenia lotów, utrudnienia, w przekraczaniu granicy lądowej, wysyłanie floty wojennej i groźby wszczynania postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości oraz Radą Bezpieczeństwa ONZ to tylko niektóre z działań, które ostatnio zostały podjęte przez Hiszpanię i Wielką Brytanię w sprawie sporu dotyczącego statusu Gibraltaru. 

Uzyskany przez Wielką Brytanię w 1704 roku Gibraltar, posiadający obecnie status Terytorium Zamorskiego, znowu staje się zarzewiem konfliktu pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią. 12 sierpnia Premier David Cameron zagroził skierowaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy restrykcyjnych i długotrwałych kontroli granicznych przeprowadzanych przez Hiszpanię na granicy z Gibraltarem. Stanowisko to spotkało się z poparciem Komisji Europejskiej. Z portów Wielkiej Brytanii w stronę Gibraltaru 12 sierpnia wyruszyła flotylla 10 okrętów wojennych wraz z lotniskowcem. 

Minister Spraw Zagranicznych Jose Garcia-Margello planuje za miesiąc spotkanie z Ministrem Spraw Zagranicznych Argentyny Hektorem Timermanem dla omówienia możliwości podjęcia wspólnych działań Argentyny i Hiszpanii celem odzyskania spornych terytoriów (w ostatnim czasie Argentyna coraz aktywniej domaga się rewizji status quo ws. Falklandów). Argentyna jest cennym sojusznikiem dla Hiszpanii ze względu na jej członkostwo (jako członek niestały) w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest to forum na którym działania planuje podjąć Hiszpania w sprawie ewentualnego odzyskania Gibraltaru. Więcej informacji tutaj

Brak komentarzy: