czwartek, 19 września 2013

Broń masowego rażenia przysłoni wszystko

Uwaga decydentów obserwujących rozwój wypadków w Syrii koncentrowała się na zabezpieczeniu składów broni chemicznej, więc mogą być zadowoleni z przystąpienia Syrii do Konwencji zakazującej użycia broni chemicznej (CCW) w dniu 14 września 2013 r. Problem zbrodni popełnionych w czasie wojny domowej w tym państwie mniej martwi światowych przywódców.

Z kolei w przypadku Korei Północnej również nie robią wrażenia kolejne raporty dotyczące masowych naruszeń praw człowieka a doktryny odpowiedzialności za ochronę i w tym przypadku nie będzie się wdrażać, ze względu choćby na obawy związane z możliwością użycia broni nuklearnej przez to państwo.

Gdy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekał w sprawie legalności groźby lub użycia broni nuklearnej, krytykowano brak jednoznacznego potępienia tego rodzaju broni w wydanej 8 lipca 1996 r. opinii doradczej. Można jednak przyjąć, że MTS po prostu uznał to, co dzisiaj jest jeszcze bardziej oczywiste, że groźba użycia broni ABC (WMD) ma większą siłę rażenia niż najbardziej szokujące i jednocześnie wiarygodne informacje o mordowaniu tysięcy ludzi, i przed tą siłą ugina się każdy, i sąd, i najpotężniejsze państwa.

Brak komentarzy: