piątek, 13 września 2013

Kolumbia nie wykona wyroku MTSu w sporze z Nikaraguą

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oświadczył, że jego kraj nie zastosuje się do ubiegłorocznego wyroku MTSu w sporze z Nikaraguą, ponieważ orzeczenie rzekomo jest "niewykonalne" do czasu renegocjacji traktatu między oboma państwami oraz poskromienia "ekspansjonistycznych ambicji" Nikaragui (ABC News). Usiłując jednak uniknąć wrażenia, że Kolumbia najzwyklej zignoruje rozstrzygnięcie Trybunału, Prezydent odwołał się do przyjętej kilka miesięcy temu strategii opartej na rzekomym konflikcie między Paktem Bogotańskim a Konstytucją.

Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii zapowiedział zaskarżenie Paktu Bogotańskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Skłoniło to część komentatorów (Opinio Juris) do porównania tego sporu do rozstrzygnięćia amerykańskiego Sądu Najwyższego w sprawie Medellín v. Texas (Cornell Law School), wedle którego wyroki MTS nie są automatycznie wykonalne w USA, zatem kompetencje Prezydenta do realizacji decyzji haskiego sądu muszą wynikać z Konstytucji lub decyzji Kongresu

Jest to kolejna próba kontestowania Paktu (Ogólnoamerykańskiego układu o pokojowym rozstrzyganiu sporów z 1948; tekst tutaj), na mocy którego Kolumbia uznała jurysdykcję obowiązkową MTSu w sporach z państwami amerykańskimi, po zeszłorocznej zapowiedzi wycofania się z traktatu (Opinio Juris). Wycofanie się Kolumbii, która dotąd nawet nie złożyła zastrzeżeń do Paktu, z traktatu podpisanego w Bogocie miałoby istotne znaczenie symboliczne, jednak mimo upływu kilku miesięcy na stronie Paktu brak wzmianki o jakichkolwiek krokach podjętych w tym zakresie przez Kolumbię, co obniża wiarygodność również ostatniej groźby.


***

Podłożem sporu między oboma państwami był podział terytoriów morskich i lądowych (wysp) na zachodnich Karaibach. Na mocy wyroku z listopada 2012 Nikaragui przyznano ok. 60% spornych terytoriów, uprzednio zarządzanych przez Kolumbię, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość kolumbijskich rybaków z wyspy San Andres (ABC News). Wyrok spotkał się z wielkim oburzeniem w Kolumbii.

Na mocy Traktatu Esguerra-Barcenas z 1928 roku sporne terytoria miały należeć do Kolumbii, jednak już w 2007 roku MTS stwierdził nieważność Traktatu (Nicaragua v. Colombia, Judgment of 13 December 2007, Preliminary objections) i ostatecznie na nowo ustalił granicę.

Brak komentarzy: