czwartek, 24 października 2013

Eskalacja sporu pomiędzy UE a Argentyną w sprawie biodiesla

Jak poinformowała Agencja Reuters, Komisja Europejska uzyskała właśnie poparcie państw członkowskich na wprowadzenie permanentnych ceł antydumpingowych na import biodiesla z Argentyny (oraz Indonezji). Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Reuters, cła będą wprowadzone pod koniec listopada zastępując obecnie stosowana cła tymczasowe, które zostały wprowadzone w maju 2013 r. po rozpoczęciu postępowania antydumpingowego przeciwko argentyńskim firmom. Cła mają być wprowadzano na maksymalnie dopuszczalny przez WTO okres czasu (tzn. 5 lat). 

Argentyna ze swej strony zagroziła, że w przypadku wprowadzenia ceł antydumpingowych, zaskarży taką decyzję w WTO. Jest to o tyle prawdopodobne, że Argentyna już w maju złożyła swoją pierwszą skargę dotycząca zasad wsparcia europejskiego przemysłu paliw ekologicznych oraz niektórych środków ograniczających import do Europy argentyńskich biodiesli stosowanych przez poszczególne kraje członkowskie (w tym i Polskę). Sprawa ta cały czas znajduje się na etapie konsultacji.

Argentyna jest jednym z największych producentów biodiesla na świecie, przy czym większość produkcji eksportuje. Komentatorzy podkreślają jednocześnie, że problemy Argentyny z eksportem paliw ekologicznych na rynek europejski rozpoczęły się po dokonaniu w zeszłym roku nacjonalizacji Yacimientos Petrolíferos Fiscales, firmy w której większość udziałów posiadał hiszpański gigant energetyczny Repsol.

Brak komentarzy: