środa, 21 maja 2014

Proces Kadafiego jednak w Hadze....

Dziś, 21 maja, MTK wydał decyzję dotyczącą dopuszczalności sprawy Saifa Al-Islama Kadafiego przed Trybunałem. Jest to już druga decyzja w sprawie. 31 maja ubiegłego roku, Trybunał odrzucił libijski sprzeciw wobec dopuszczalności sprawy (tu), przypominając Libii o jej obowiązku dostarczenia Kadafiego do Trybunału. Rząd libijski złożył apelację od tej decyzji już 7 czerwca 2013 (tu), a w międzyczasie w Libii rozpoczęło się postępowanie karne przeciwko m.in. Kadafiemu (pisaliśmy o tym tu, zwracając państwa uwagę na to, że Kadafi jest nieobecny w Trypolisie a proces toczy się poprzez łącze internetowe).Powodem odrzucenia sprzeciwu w zeszłym roku była, zdaniem MTK, niezdolność Libii do przeprowadzenia postępowania karnego wobec Kadafiego, ponieważ nie znajduje się on w rękach oficjalnych władz (ale pod kontrolą milicji z Zintanu) i nie wiadomo, kiedy ten stan ulegnie zmianie. 

Dzisiejsza decyzja potwierdza decyzję Izby Przygotowawczej, zgodnie z którą Kadafi ma być sądzony w Hadze. Problemem pozostaje nadal kwestia jego doprowadzenia do Hagi - nie zgadza się na to milicja z Zintanu. Decyzja MTK jest ostateczna. 

Decyzja Trybunału z 21 Maja 2014 znajduje się tu, zaś odrębne opinie sędziego Sang-Hyun Songa i sędzi Anity Ušackiej znajdują się kolejno: tu oraz tu.

Brak komentarzy: