Po niemal 4 latach zakończyło się postępowanie przeciwko Polsce przed trybunałem arbitrażowym ICSID w związku z tzw. aferą Laboratorium Frakcjonowania Osocza (ICSID Case No. ARB(AF)/10/1). Trybunał arbitrażowy oddalił roszczenia Davida Minnotte i Roberta Lewisa - amerykańskich inwestorów LFO - domagających się odszkodowania w wysokości 35 mln USD oraz zasądził - jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia w bezprecedensowej decyzji - zwrot pełnych kosztów postępowania w wysokości 1,2 mln USD (MZ, Komunikat; GAR, Poland prevails in plasma claim).
Wyrok udostępniamy tutaj, a streszczenie tu.
Wyrok udostępniamy tutaj, a streszczenie tu.
***
Skandal LFO dotyczył rozpoczętej w 1995 roku w Mielcu inwestycji w laboratorium, które miało między innymi zajmować się frakcjonowaniem osocza. Zakład nigdy nie powstał natomiast w sprawie podejrzeń m.in. o wyłudzenie kredytu - udzielonego na kwotę 32 mln USD przez konsorcjum banków - oraz przywłaszczenia pieniędzy w 2009 wszczęto postępowanie prokuratorskie. Jako że polski rząd udzielił gwarancji w wysokości 60% kwoty kredytu, Skarb Państwa został zmuszony do zwrotu niemal 61 mln zł (GW, Roszczenia b. udziałowców LFO wobec Polski oddalone).
Wikipedia, Afera LFO.
Na początku miesiąca odbyła się także rozprawa ws. Vincent J. Ryan, Schooner Capital LLC, and Atlantic Investment Partners LLC v. Republic of Poland (ICSID Case No. ARB(AF)/11/3), dotyczącej inwestycji w Nadodrzańskich Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Brzegu, tj. późniejszej Kama Food.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz