poniedziałek, 23 czerwca 2014

Hiszpania przedłuży immunitet absolutny Juna Carlosa

W związku z abdykacją 76 letniego Juana Carlosa i objęciem tronu przez jego syna Filipa VI uwagę światowej opinii publicznej zwróciły przede wszystkim masowe protesty uliczne domagających się zniesienia monarchii Hiszpanów (Al Jazeera, Spain protests call for vote on monarchy; WSJ, Abdication of King Juan Carlos Leads to Debate on Spanish Monarchy), którzy dali tym samym wyraz narastającemu zmęczeniu kolejnymi skandalami finansowymi i obyczajowymi z życia rodziny królewskiej.


Źródło: Reuters.


Skandale - jak choćby niesławne afrykańskie safari króla w apogeum hiszpańskiego kryzysu finansowego - wielokrotnie miały swój wymiar sądowy m.in. w przypadku postępowania w sprawie prania pieniędzy i malwersacji finansowych przez męża najmłodszej córki Juana Carlosa, Cristiny (Al Jazeera, Spanish court subpoenas king's daughter).


Jako że niedawno pisaliśmy o rozważaniach angielskiego sądu dotyczących korzystania przez koronowane głowy państwa z immunitetu po zakończeniu pełnienia owej funkcji (post tutaj), warto zwrócić uwagę na kroki prewencyjne w tym zakresie, które w związku z abdykacją króla planuje hiszpański rząd. 

W 2012 roku właśnie immunitet umożliwił Juanowi Carlosowi uchylenie się od udziału w postępowaniu o ustalenie ojcostwa, wszczętym przez mieszkańca Katalonii oraz obywatelkę Belgii (Le Monde, Le roi d'Espagne échappe à l'examen de deux embarrassantes demandes de paternité). Obawiając się powrotu do sprawy, dwa dni po abdykacji króla rządząca Partia Ludowa zapowiedziała wystąpienie z dwoma inicjatywami ustawodawczymi, mającymi możliwie szybko zapewnić ochronę prawną Juana Carlosa w sprawach karnych i cywilnych. Mocą ustawy ochrona prawna miałaby zostać przyznana również "królowej, książętom i księżniczkom Asturii" tj. w tym przypadku Letizii i jej córce Leonorze (Le Monde, L’Espagne s’apprête à prolonger l'immunité de Juan Carlos).

1 komentarz:

MJM pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.