piątek, 27 listopada 2015

14 Zgromadzenie Państw Stron MTK dobiegło końca

Dobiegło właśnie końca doroczne Zgromadzenie Państw Stron Statutu MTK. Informowaliśmy już o tym wydarzeniu kilka dni temu. Odbyły się rozmowy o budżecie, o karaniu zbrodni opartych na gender, dyskutowano możliwość usunięcia art. 124 ze Statutu, odbyły się także rozmowy o aktywowaniu poprawek z Kampali*.

Echem odbiło się przede wszystkim zachowanie Kenii. Złożyła ona między innymi wniosek o zmianę reguły 68 zobacz tu. Chodzi o to, że Trybunał nie powinien używać zeznań od świadków, którzy nie mogą się stawić przed sądem lub zmienili swoje zeznania (przypomnijmy, o czym pisaliśmy kilkakrotnie w kontekście spraw Kenyatty i Ruto, że świadkowie w ich sprawach, którzy mieli stawać przed sądem zaczęli w „tajemniczy” sposób znikać lub ginąć – jak zabity Meshack Yebei, o czym informowaliśmy szerzej tu, zobacz także tu, szerzej o zakusach Kenii odnośnie reguły 68: tu.

Kenię wsparła Etiopia w imieniu Unii Afrykańskiej tu, ale w swoich wystąpieniach nie wsparła jej większość państw Afrykańskich (jedynie Uganda) jak np. Gambia tu ani też organizacje pozarządowe, zob. np. tu, wskazuje się jasno, że zmiana reguły 68 dotyczy kompetencji sądu a takimi sprawami Zgromadzenie się nie zajmuje (zob. tu).

Na Trybunał spadła jednak jeszcze fala krytyki np. od Burundi, że zajmuje się on tylko sprawami Afryki, oraz że jego postępowania dotyczą osób chronionych immunitetami tu. Przypomnijmy, w tym kontekście, że Statut jest jawny, dostępny dla przystępujących państw i miały one możliwość zapoznania się z jego treścią zanim do niego przystąpiły, więc ta krytyka wydaje się jednak nie miejscu. Odpowiada też na nią pośrednio Prokurator MTK, zobacz tu, przypominając że sama pochodzi z Afryki, a postępowania MTK dotyczą także Ukrainy, Afganistanu, Iraku, itd.

Reporterzy na twitterze (zobacz #asp14) donoszą o groźbach Kenii kierowanych do Zgromadzenia, że wystąpi ona z MTK, albo o tym, że jeden z wielu przedstawicieli Kenii (podobno ta reprezentacja była największa i jest to ponad 20 osób), był tak zdeterminowany żeby zabierać głos, że udawał, że pochodzi z Kongo… Zobacz szerzej.

Nie wiadomo czy wystąpienie Kenii to jedynie polityczny gest, na wystąpienie z MTK innych państw afrykańskich się raczej nie zanosi (choć zapowiada to także Namibia), niektóre z nich przecież same złożyły zawiadomienia do MTK.

O przyjętych podczas Zgromadzenia rezolucjach jeszcze poinformujemy. 

* państwa, które są już w trakcie ratyfikacji to Finlandia i Litwa.

Brak komentarzy: