czwartek, 19 listopada 2015

W Międzynarodowym Trybunale Karnym już prawie koniec roku...

A w Międzynarodowym Trybunale Karnym praca wre... Ostatnie kilka dni upłynęło pod znakiem prezentowania raportów rocznych, strategii i planów. Właśnie też rozpoczęło się czternaste doroczne Zgromadzenie Państw Stron Statutu (jak przebiega można na bieżąco obserwować na twitterze: #ICC lub #ASP14). 

W wielkim skrócie: 

1. Prokurator Fatou Bensouda przedstawiła raport z postępowań wstępnych za rok 2015 rok, w którym odniosła się do dwóch zakończonych postępowań tj. Hondurasu i Gruzji. Raport dotyczy jednak także toczących się  postępowań (m.in. sytuacja Ukrainy - tu postępowanie rozszerzono w porównaniu do roku ubiegłego na skutek dostarczenia drugiej deklaracji  czy Palestyny -  postępowanie rozpoczęto dopiero w 2015 roku) i progresu w tych postępowaniach.


2. Prokurator przedstawiła także plan strategiczny na lata 2016-2018, w którym nie tylko określono nowe cele do wypełnienia przez Urząd ale także podsumowano rezultaty poprzedniego planu. Zwrócono uwagę na sytuacje nieprzewidziane/nieprzewidywalne jak np. wzrost spraw z art. 70 Statutu czyli przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

3. W końcu MTK zaprezentował doroczny raport dla Zgromadzenia Państw Stron, które właśnie  od wczoraj i przez następny tydzień będzie obradować w Hadze (info o raporcie tu, przemówienie otwierające prezes MTK znajdziesz tu, zaś Prokurator  tu.)

Spotkanie Zgromadzenia zapowiada się pracowicie (zobacz porządek obrad), przed Trybunałem stoi wiele wyzwań w następnym roku,   ciekawe czy Zgromadzenie zdoła wesprzeć Trybunał w jego staraniach o większą współpracę państw i efektywność prowadzonych postępowań.

Brak komentarzy: