poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Piłkarski poker w Panamie

Wczoraj wskazywaliśmy na prawnomiędzynarodowe aspekty skandalu z transgranicznym uchylaniem się od opodatkowania, Panama Papers. Obok najważniejszych światowych polityków z usług prania pieniędzy korzystali również czołowi sportowcy m.in. 20 obecnych lub byłych graczy drużyn takich jak FC Barcelona, Manchester United czy Real Madrid (The Star, Panama Papers show how elite soccer players used offshore finance). 

Pozostając jednak przy wątkach interesujących dla czytelników PPM, nikogo nie zaskoczy, że z usług panamskiej kancelarii korzystali także działacze wielokrotnie przez nas opisywanych stowarzyszeń piłkarskich. Doniesienia te są o tyle niefortunne, że przed niespełna miesiącem przybliżyliśmy stanowisko FIFA, która w prowadzonym w USA postępowaniu ws. korupcji m.in. przy wyborze państw-organizatorów piłkarskich Mistrzostw Świata wystąpiła o przyznanie statusu "instytucjonalnej ofiary" procederu. Ten intrygujący ruch, wybranego 3 tygodnie wcześniej, prezesa Gianni Infantino miał odnowić wizerunek organizacji. Niestety, właśnie okazało się, że udział w nieetycznych działaniach miało również ciało powołane do zwalczania takich patologii.

Z ujawnionych dokumentów wynika, że zasiadający w Niezależnym komitecie FIFA ds. etyki Juan Pedro Damiani i jego kancelaria prawna pełnili rolę pośrednika dla co najmniej 7 spółek Hugo i Mariano Jinkisów, Amerykanów oskarżonych o wręczanie łapówek rzędu dziesiątków milionów dolarów za zakup praw do transmisji z Ameryki Południowej (ICIJ, Leak Ties Ethics Guru to Three Men Charged in FIFA Scandal). 

Kancelaria Damiani świadczyła również usługi dla byłego wice-przewodniczącego FIFA, Eugenio Figuerdo, również objętego aktem oskarżenia w USA. O ile wspomnianych powyżej relacji biznesowych Damiani się wyparł, o tyle o stosunkach z Figuerdo poinformował Niezależny komitet ds. etyki. Uczynił to dzień po tym jak Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych ICIJ skierowało do FIFA listę szczegółowych pytań w sprawie.

Z usług panamskiej kancelarii Mossack Fonseca łącznie korzystały 4 z 16 osób oskarżonych przez amerykańską prokuraturę. Kancelaria J.P. Damiani & Asociados pośredniczyła zaś w kilkuset transakcjach z innymi spółkami zarejestrowanymi przez Mossack Fonseca w rajach podatkowych.

Z panamskich usług prawnych korzystał wreszcie Michel Platini, który jako przewodniczący UEFA miał nadzieję zastąpić Seppa Blattera na czele FIFA do czasu gdy również on został odsunięty od pełnionych obowiązków.

Po ujawnieniu powyższych informacji do siedzib FIFA i UEFA wkroczyła szwajcarska policja, a Juan Pedro Damiani podał się do dymisji (ICJ, Panama Papers Spark High-Level FIFA Resignation and Swiss Police Raid).

Brak komentarzy: