środa, 4 października 2017

Kandydaci na nowych sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego

Na grudniowej sesji Zgromadzenia Państw Stron Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, organ ten wybierze sześciu nowych sędziów. Jak przed każdymi wyborami, określono minimalne warunki głosowania, tzn. kogo na pewno trzeba wybrać na owe sześć stanowisk. Tym razem wśród wybranych powinno znaleźć się pięć kobiet, jedna osoba z regionu Azji i Pacyfiku, jedna z Afryki, jedna z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jedna z listy A (czyli będąca ekspertem z zakresu prawa karnego i procedury) i jedna z listy B (ekspert z zakresu prawa międzynarodowego). Te tzw. Minimum Voting Requirements (MVR) sprawiają, że MTK jest jednym z nielicznych sądów, gdzie kobiety są na równi reprezentowane z mężczyznami. To swoisty ewenement, jeśli weźmie się pod uwagę, że statystycznie w międzynarodowych sądach i organach kobiety stanowią jedynie 18% (zobacz tutaj).


Ostatecznie zgłoszono 12 kandydatów, wśród których oczywiście (ze względu na wspomniane MVR) przeważają kobiety (zobacz tutaj). 

Wśród kandydatów znajdują się:
AITALA, Rosario Salvatore​ z Włoch, mający duże doświadczenie w prowadzeniu postępowań dotyczących zorganizowanej przestępczości
AKANE, Tomoko z Japonii - też specjalizujący się w postępowaniach dotyczących przestępczości zorganizowanej

ALAPINI-GANSOU, Reine Adelaide Sophie​  z Beninu ​​- tu ciekawostka, bo w zgłoszeniu podnosi się, że pochodzi z państwa kultury prawa cywilnego (kontynentalnego), ale że zapoznała się również z systemem common law w Lyonie - Francja raczej nie należy do czołówki państw common law czy też prowadzenia badań nad nim..., w CV podkreślono również działania na rzecz psychologicznej pomocy ofiarom itp. 

BOSSA, Solomy Baling z Ugandy- w tym przypadku mamy do czynienia z byłą sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy - choćby z tej racji to mocna kandydatura, zwłaszcza, że obecnie zasiada również w sądzie konstytucyjnym Ugandy oraz Afrykańskim Sądzie Praw Człowieka i Ludów

CHAGDAA, Khosbayar   z  ​Mongolii - specjalizuje się m.in. postępowaniach dotyczących handlu żywym towarem, przestępstw młodocianych, podkreślono, że przygotowuje doktorat, więc drodzy doktoranci - Wasz wysiłek w pisanie rozprawy to - jak widać - mocny atut w staraniach o najwyższe stanowiska!

ĐURĐEVIĆ, Zlata  ​z Chorwacji​ - karnistyczne zainteresowania, z zakresu głównie prawa krajowego, ale z CV można się dowiedzieć, że tuż przed wyborami kandydatka opublikowała artykuł dotykający problematyki MTK - to dość powszechna metoda uwiarygadniania kandydata przez klecenie na prędce czegokolwiek mającego w tytule Międzynarodowy Trybunał Karny, zobaczymy, czy ta metoda i tym razem się opłaci - szanse są marne ze względu na brak wskazania w minimalnych warunkach na konieczność wybrania osoby z Europy Wschodniej

IBÁÑEZ CARRANZA, Luz del Carmen ​z Peru​​ - specjalizuje się w postępowaniach dotyczących wymuszonych zaginięć oraz pozasądowych egzekucji, prowadziła sprawy dotyczące seksualnych nadużyć, porwań, ataków terrorystycznych związanych z konfliktem zbrojnym w Peru w latach 1980-2000 (działalność Świetlistego Szlaku)

MAJARA, Nthomeng Justina ​z Lesotho​ - kandydatka lubi "READING, TENNIS, MUSIC, MOVIES" - a na poważnie to tak źle przedstawionej kandydatury dawno nie widziano na stronie MTK, np. sposób cytowania publikacji nie pozwala ocenić, czy mamy do czynienia z poważną kandydatką czy autorką ulotek

MENSA-BONSU, Henrietta Joy Abena Nyarko z ​Ghany​ - tu trzeba wskazać na spory dorobek publikacyjny

​PERALTA DISTÉFANO, Ariela​ z Urugwaju​ -  także specjalizuje się w wymuszonych zaginięciach, prowadziła szereg spraw przez Międzyamerykańskim Sądem Praw Człowieka, w tym sprawę dot. masakry w Rochela

PROST, Kimberly​ z Kanaday - bardzo mocna kandydatka, choć akurat z grupy państw zachodnich nie poszukuje się tym razem w sposób szczególny kandydatów. Prost to była sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, pierwsza Ombudsmanka, jeśli chodzi o stosowanie sankcji wobec osób, które znalazły się na tzw. liście Al-Kaidy stworzonej na polecenie Rady Bezpieczeństwa, jest szefową gabinetu prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego

VUKOJE, Dragomir   ​z Bośni i Hercegowiny - zasiadał w sekcji sądu Bośni i Hercegowiny odpowiedzialnej za sądzenie zbrodni wojennych.


Warto zauważyć, że jedynie trzy osoby to kandydaci z listy B (Alapini-Gansou, Durdevic, Peralta Distefano) i są to osoby raczej o dorobku praktycznym niż teoretycznym.

Wśród kandydatów nie ma Polaka/Polki, gdyż zgodnie ze Statutem MTK jednocześnie nie mogą zasiadać osoby o tej samej narodowości, a obecnie w Międzynarodowym Trybunale Karnym orzeka prof. Piotr Hofmański.

Jeśli ktoś z naszych słuchaczy, chciałby bliżej poznać kandydatów, to oprócz lektury CV jest możliwość posłuchania ich  tutaj.

W czasie wyborów każde państwo strona Statutu Rzymskiego ma tyle głosów, ile stanowisk jest do obsadzenia w danej rundzie. Głosowanie jest tajne, a kandydat musi uzyskać 2/3 głosów państw obecnych i głosujących. O wynikach wyborów oczywiście powiadomimy na blogu.


Brak komentarzy: