sobota, 19 października 2013

Conseil constitutionnel: klauzula sumienia nie zwalnia z udzielenia ślubu parom homoseksualnym

Francuski Trybunał Konstytucyjny rozpatrując w trybie przyspieszonym pytanie konstytucyjne (une question prioritaire de constitutionnalité) dotyczące czerwcowych wytycznych dla merów określających konsekwencje "bezprawnej odmowy przez funkcjonariusza publicznego udzielenia ślubu" orzekł, że ciążący na nich obowiązek nie godzi w swobodę sumienia urzędników (Décision n° 2013-353 QPC). W ten sposób merom uniemożliwiono obchodzenie ustawy, o której pisaliśmy po jej przyjęciu, po zatwierdzeniu przez Trybunał Konstytucyjny, a także w kontekście wpisania Polski na "czarną listę" do wytycznych wykonawczych. Problem w znacznym stopniu wywołał Prezydent Hollande, który w listopadzie ubiegłego roku w trakcie debaty nad projektem sam się na swobodę sumienia powołał (Le Monde, François Hollande invoque la "liberté de conscience" des maires sur le mariage pour tous), co od początku zrodziło wątpliwości prawne, jako że klauzulę sumienia ustanowiono w 1975 roku z myślą o lekarzach odmawiających przeprowadzenia aborcji (Le Monde, "Mariage pour tous" : La clause de conscience, "une solution technique à un problème politique").

Jeszcze przed ogłoszeniem deycji  Conseil constitutionnel, merowie utrzymujący że reprezentują w tym zakresie 20'000 wyborców zapowiedzieli, że w przypadku takiego rozstrzygnięcia zwrócą się o pomoc do ETPCz (Le Monde, Mariage gay : pas de clause de conscience pour les maires).

W ciągu trzech miesięcy od promulgacji ustawy parom homoseksualnym udzielono około 600 ślubów w 50 największych miastach Francji, co stanowiło ok. 1% wszystkich ślubów w tym okresie.

Brak komentarzy: