wtorek, 25 marca 2014

G8 zawieszone

przywódców państw G8, zgromadzonych w Hadze na 3 szczycie poświęconym sytuacji na Ukrainie, potępiło bezprawne referendum na Krymie oraz bezprawne działania rosyjskie zmierzające do aneksji wyspy. Obecni wyraźnie stwierdzili, że żadnego z tych działań nie uznają (G7, The Hague Declaration). 

Nawiązując do wcześniejszej zapowiedzi (post tutaj) zgromadzeni podkreślili, że postawa Rosji jest sprzeczna z przekonaniami leżącymi u podstaw współpracy w ramach G8 w związku z czym nie odbędzie się czerwcowy szczyt w Soczi (zamiast tego G7 spotka się w Brukseli), a funkcjonowanie grupy zostaje zawieszone do czasu, kiedy Rosja będzie zdolna do podjęcia współpracy. Doniosłość decyzji bagatelizował Minister Siergiej Ławrow (Le Monde, Les dirigeants du G7 annulent le sommet du G8 prévu à Sotchi). 


Źródło: Spiegel Online.


Zważywszy na fakt, jak istotnym czynnikiem w zaistniałej sytuacji są mocarstwowe aspiracje Prezydenta Rosji, warto jednak przypomnieć kwotę 220 mln euro, którą Rosja wydała przy okazji goszczenia pierwszego szczytu G8 na renowację Wielkiego Pałacu Konstantynowskiego w Strelnie (zdjęcie powyżej) oraz budowę 20 willi z basenami i saunami dla uczestników szczytu (szerzej o determinacji Rosji w dążeniu do G8: Spiegel Online, The G-8 in St. Petersburg: A Former Superpower Rises Again).

Ministrom spraw zagranicznych zalecono opuszczenie kwietniowego szczytu w Moskwie, natomiast najbliższe G7 ds. energetycznych poświęcone będzie wspólnemu bezpieczeństwu energetycznemu. W przypadku braku zmiany polityki rosyjskiej G7 zapowiedziało eskalację sektorowych sankcji gospodarczych.

Haski szczyt G7 zwołano na apel Prezydenta Obamy wystosowany podczas odbywającego się w Brukseli w dniach 24-25 marca szczytu ws. bezpieczeństwa nuklearnego (oficjalna strona szczytu). Już sama, pierwsza od początku kadencji, wizyta w stolicy UE świadczy o zbliżeniu UE i USA (Le Monde, L'OTAN, « l'alliance la plus forte de l'histoire de l'humanité » selon Obama). Odzwierciedleniem tego jest autoryzacja sprzedaży 1/3 amerykańskiej strategicznej rezerwy ropy - pierwszy raz od 1990 roku - stanowiąca odpowiedź na rosyjski szantaż energetyczny (RT, US to sell strategic oil reserves for first time in 24 yearsU.S. surprises oil market with sale from strategic reserve). W tym ostatnim zakresie strona unijna domaga się jednak zniesienia dalszych amerykańskich ograniczeń eksportowych. 
Prezydent Obama zgodził się także na eksport gazu bez czekania na zgodę Kongresu (Le Monde, Pour contrer la dépendance de l'Europe à la Russie, Obama autorise les exportations de gaz).

Na 26 marca zapowiedziany jest szczyt UE-USA (European Commission, EU-US Summit (Brussels, 26 March 2014) and EU-US relationsMEMO/14/212 24/03/2014).

Brak komentarzy: