wtorek, 1 kwietnia 2014

Chiny chcą wykorzystac aneksję Krymu jako precedens?

Zamieszanie związane z Rosyjską agresją na terytorium Ukrainy stwarza okazję do sięgnięcia po rozwiązania siłowe także w innych rejonach. Jednym z państw, które mogą chcieć skorzystać na tym swoistym odwrocie od mechanizmów międzynarodowoprawnych w sporach międzynarodowych mogą być Chiny. 

Na atolu wysp Second Thomas (należących obecnie do Filipin) będącym częścią tzw. wysp Spratly od lat dochodzi do incydentów związanych ze sporem terytorialnym z Chinami. Od 1999 roku kiedy to okręt Sierra Madre osiadł na rafie rząd w Manilii wykorzystuje wrak jako posterunek wojskowy starając się potwierdzić swoje prawa do tych terenów. Niedawno także Chiny postanowiły wykazać swoje władztwo nad tymi wodami i czynią to poprzez intensywne patrolowanie tych wód przez jednostki Chińskiej Straży Przybrzeżnej. W połowie marca swoisty status quo został jednak naruszony przez działania marynarki wojennej Chin, która rozpoczęła blokadę wraku statku Sierra Madre. Statki Chińskiej Straży Przybrzeżnej rozpoczęły blokadę okrętu. Początkowo Filipiny rozpoczęły i z sukcesem prowadziły akcję dostarczania aprowizacji drogą powietrzną, ponawiając także próby dostępu do wraku droga morską. Udało się tego dokonać dopiero 29 marca.

      


Nie wnikając w status wód wyraźnie widać zaostrzanie się stanowisk i także instrumentów wywierania presji przez Chiny. Incydent ten wpisuje się w coraz bardziej agresywne działania Chin w rejonie Mórz Południowo i Wschodnio Chińskiego. Warto również zauważyć, że blokada jednostek wojskowych oraz namawianie żołnierzy do porzucenia stanowisk przypomina niedawne wydarzenia na Krymie. Więcej informacji oraz zdjęć tutaj.


 Brak komentarzy: