Po przeszło 30 miesiącach negocjacji irlandzka Prezydencja doprowadziła do końca negocjacje o nowelizacji Dyrektywy oraz Rozporządzenia w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID, MiFIR). 17 czerwca kompromis ogłosił COREPER (formalnie zatwierdzony 21 czerwca przez Radę UE), dzięki czemu tekst może teraz zostać skierowany do Parlamentu Europejskiego.
Zob. tekst
- MiFID
- MiFIR
Najistotniejszymi elementami porozumienia są:
- zwiększona transparentność - w tym ograniczenie obrotu na anonimowych platformach "dark pool trading",
- rozbudowa infrastruktury rynkowej, w tym ustanowienie zorganizowanych platform obrotu (Organised Trading Facility, OTF) - podstawowego instrumentu włączenia całości dotychczasowego obrotu pozagiełdowego OTC do regulowanych systemów obrotu,
- regulacja algorytmicznego obrotu instrumentami finansowymi (algorithmic trading) oraz handlu wysokich częstotliwości (high-frequency trading, HFT)
- pomoc MŚP w dostępie do rynku kapitałowego,
- wzmocnienie zasad odpowiedzialności managerów i corporate governance, a przede wszystkim
- wzmocnienie ochrony konsumentów.
Zważywszy na poczynione wysiłki i uprzednie konsultacje z Parlamentem, Sekretariat Rady wyraźnie podkreślił, że rekomenduje Prezydencji zwrócenie się do PE o przyjęcie tekstów Dyrektywy i Rozporządzenia w I czytaniu.
Jak podkreśla FT (UK agrees EU deal on City regulation) ważnym krokiem w stronę kompromisu było ograniczenie możliwości regulacyjnego oddziaływania EBC, ESMA i innych instytucji unijnych na funkcjonowanie londyńskiego City, poprzez zakaz "bezpośredniej lub pośredniej dyskryminacji któregokolwiek państwa członkowskiego lub grupy państwa, jako miejsca świadczenia usług inwestycyjnych w dowolnej walucie".
Mimo to Wielka Brytania złożyła oświadczenie do tekstu (zob. załącznik do wspomnianego dokumentu Sekretariatu) wyrażając zaniepokojenie, czy w świetle C-9/56 Meroni v High Authority [1957-1958] ECR 133 uprawnienia przyznane ESMA na podstawie art. 31 do 35 MiFID ze względu na swój charakter w ogóle mogą być przedmiotem transferu na agencje UE .
Wejście w życie nowelizacji MiFID będzie zarazem stanowiło wypełnienie zobowiązań przyjętych w ramach G20 na szczycie w Pittsburgu w 2009 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz