Istniejąca od listopada 2011 r. aplikacja e-Curia stanie się od 1 grudnia wyłączną drogą przekazywania dokumentów sądowych między przedstawicielami stron a Sądem. Zmiana wynika z wrześniowej nowelizacji regulaminu i, wbrew pozorom, nie stanowi wielkiej rewolucji.
W 2017 r. aż 83% pism w postępowaniach przed Sądem składanych było przez Internet. Jak potwierdzają przeprowadzone ankiety, aplikacja e-Curia w znaczący sposób zwiększyła wydajność obrotu pism między stronami a Sądem i wpłynęła na istotne skrócenie czasu postępowań. Obecnie trwają one średnio 16 miesięcy, czyli o 40% mniej niż w 2013 r.
Obowiązkowe cyfrowa wymiana dokumentów (w formacie PDF) obejmie wszystkie strony (w tym skarżących, pozwanych oraz interwenientów) oraz wszystkie rodzaje postępowań, w tym tryb pilny. Jedyne wyjątki związane są z poszanowaniem zasady dostępu do sądu, tzn. przypadków, gdy korzystanie z aplikacji byłoby w danym przypadku niemożliwe z przyczyn technicznych. Z obowiązku użycia aplikacji zwolnione będą także strony nieprezentowane przez zawodowych pełnomocników. Dodatkowo, cyfrowa wymiana dokumentów za pomocą aplikacji e-Curia będzie w dalszym ciągu jedynie możliwością, a nie obowiązkiem, w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości.
Formularz z wnioskiem o przyznanie dostępu do aplikacji e-Curia znajduje się pod tym adresem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz