poniedziałek, 15 października 2018

USA wdrażają pilotażowy program obowiązkowych deklaracji dla niekontrolujących inwestycji technologicznych o ekstraterytorialnym stosowaniu

Na początku września b.r. pisaliśmy o nasilającym się trendzie regulacyjnym inwestycji zagranicznych dla ochrony bezpieczeństwa narodowego. W odniesieniu do Stanów Zjednoczonych zwracaliśmy wówczas uwagę na rozszerzenie kompetencji, powołanego jeszcze w 1950 r., Komitetu ds. inwestycji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). W szczególności odnotowaliśmy ustanowienie mechanizmów kontrolnych w odniesieniu do nabycia udziałów niekontrolujących (niekontrolujących inwestycji) w spółkach tzw. krytycznych technologii.

Teraz Departament Skarbu wdrożył pilotażowy program kontroli transakcji przez CFIUS, wprowadzając dwie istotne zmiany. Po pierwsze, rozszerzono zakres materialny możliwych kontroli o "inne inwestycje z udziałem osób zagranicznych i krytycznych technologii". Po drugie, wchodzą w życie obowiązkowe deklaracje dla wszelkich transakcji objętych zakresem przedmiotowym programu pilotażowego. Wejście w życie programu z dniem 10 listopada b.r. będzie miało istotne skutki dla przedsiębiorców z całego świata.


Zakresem programu objęto inwestycje w spółkach technologicznych objętych wykazem NAICS, w tym w branży lotniczej i półprzewodników, czy sektorach telekomunikacyjnym i nuklearnym, które produkują, projektują, rozwijają itd. "krytyczne technologie" w tym zakresie (US Department of the Treasury, Treasury Releases Interim Regulations for FIRRMA Pilot Program).

Obowiązek składania deklaracji będzie ciążył na inwestorze nabywającym udziały nawet poniżej 10% kapitału zakładowego, jeżeli:
  • w rezultacie inwestor nabędzie prawo dostępu do publicznie niedostępnych danych technologicznych,
  • uzyska status członka lub obserwatora zarządu takiej spółki (lub nominacji takich osób),
  • uzyska prawo udziału w procesie zarządczym-decyzyjnym wykraczającym poza głosowanie udziałami, w sprawach merytorycznych dotyczących użycia, rozwoju, nabycia lub udostępniania krytycznych technologii.

Szczegółowe regulacje przyjęto w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych. Przede wszystkim z obowiązkowych notyfikacji zwolnione zostaną inwestycje za pośrednictwem funduszy zarządzanych przez podmioty amerykańskie, jeżeli osoba zagraniczna pozostaje ograniczona w prawach kontrolowania takiego funduszu.

Zakres terytorialny obejmuje wszystkie jurysdykcje macierzyste inwestorów zagranicznych - w przeciwieństwie FIRRMA (opisywanej poprzednio) gdzie ustanowiono 3 obszerne klasy wyłączeń.

Wreszcie specyficzny jest zakres temporalny obowiązywania programu pilotażowego. Obowiązkowe deklaracje obejmą również technologie uznane za "rodzące się lub podstawowe" (emerging and foundational technology) nawet po rozpoczęciu obowiązywania programu.

Pełna implementacja FIRRMA ma nastąpić najpóźniej do lutego 2020 r.

Brak komentarzy: