wtorek, 2 października 2018

Projekt Konwencji UNCITRAL o wykonywaniu międzynarodowych umów ugodowych zawieranych w mediacji

Z pewnym poślizgiem wobec ostatecznego głosowania, opinia publiczna ostatecznie ma możliwość zapoznać się z tekstem proponowanej przez grupę roboczą UNCITRAL Konwencji o międzynarodowych umowach ugody zawieranych w drodze mediacji (UN Doc. A/CN.9/942).


Podczas gdy zaletą postępowania mediacyjnego - w porównaniu z arbitrażem czy postępowaniem sądowym - zazwyczaj jest krótszy czas i niższe koszty, podstawowym mankamentem pozostaje wykonalność takich ugód. Propozycja UNCITRAL (zob. także nasz post tutaj) ma rozwiązać owo najpoważniejsze ograniczenie, nadając międzynarodowym ugodom w sporach handlowych walor wykonalności. Warunkiem - poza różną narodowością stron sporu - jest pisemny charakter ugody potwierdzony w tej samej formie przez mediatora.

Konwencja stanowi również katalog podstaw oddalenia wniosku o wykonanie ugody w szczególności w przypadku nieważności ugody, jej nie ostatecznego charakteru, poważnego naruszenia norm obowiązujących arbitra czy zgodnie z klauzulą ochrony interesu publicznego.

Wreszcie kompetentny organ może zawiesić postępowanie ws. wykonania ugody, jeżeli równolegle spór jest przedmiotem postępowania sądowego lub arbitrażowego.

Dla wejścia w życie konwencja wymaga 3 ratyfikacji. Uroczyste podpisanie konwencji ma zaś nastąpić na konferencji mediacyjnej w Singapurze w 2019 r.

Grupa robocza ponadto przyjęła propozycję Ustawy modelowej o międzynarodowych umowach ugodowych zawartych w mediacji (UN Doc. A/CN.9/943), która miałaby stanowić nowelizację Ustawy modelowej o międzynarodowej koncyliacji w sprawach handlowych z 2002 r.

Powyższe działania na rzecz podniesienia atrakcyjności mediacji wpisują się w szerszy trend uwzględniania tej metody rozstrzygania sporów w traktatach handlowych, jak choćby CETA, EUSFTA czy EUVTFA.

Brak komentarzy: