wtorek, 11 marca 2014

Nowelizacja Dyrektywy ws. opodatkowania dochodów z oszczędności - Luksemburg i Austria zrywają z polityką tajemnicy bankowej

Ministrowie finansów Austrii i Luksemburga jako ostatni z UE wyrazili zgodę na nowelizację Dyrektywy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Mimo że wymagający jednomyślnego przyjęcia projekt był przedmiotem negocjacji od 2008 roku, oba państwa sprzeciwiały się temu w obawie, że zerwanie z polityką ochrony tajemnicy bankowej narazi konkurencyjność lokalnego sektora bankowego (Les Echos, Lutte contre l’évasion fiscale: l’Autriche et le Luxembourg renoncent au secret bancaire). Mimo wielkich nadziei rozbudzonych w 2013 roku ostatnio zablokowali porozumienie m.in. na majowym szczycie ECOFIN (nasz post tutaj).


Wprawdzie zapowiedzi zmiany polityki najpierw przez Luksemburg  a następnie Austrię pojawiały się już od pewnego czasu (zob. np. post z kwietnia ubiegłego roku), a przystąpienie przez Luksemburg do FATCA mogło świadczyć o faktycznym zamiarze zmiany polityki (post z maja), stan zawieszenia "o włos od reformy" trwał dostatecznie długo, aby dzisiejsze wydarzenie uznać za przełomowe.

Oba państwa wyraziły także uznanie dla postępów w negocjacjach z Andorą, Lichtensteinem, Monako, San Marino i Szwajcarią w przedmiocie zastosowania standardów transferu informacji zgodnych z Savings Directive, mandat do których przyjęto podczas wspomnianego powyżej szczytu ECOFIN. Jest to o tyle istotne, że właśnie konkurencji ze strony tych państw obawiały się Austria i Luksemburg.

***
Najważniejszymi elementami nowelizacji mają być (Europa, Opodatkowanie dochodów z oszczędności):
  • przebicie zasłony osobowości prawnej celem "objęcia płatności odsetek na rzecz podmiotów lub porozumień prawnych posiadanych przez osoby fizyczne",
  • identyfikacja właścicieli odsetek,
a przede wszystkim
  • ustanowienie systemu automatycznego systemu transferu informacji bankowych.
Porozumienie ma zostać formalnie zatwierdzone na szczycie Rady Europejskiej w dniach 20-21 marca.

W maju G20 ma natomiast formalnie przyjąć wynegocjowany na forum OECD Common Reporting Standards (o dokumencie wspominaliśmy w lutym b.r.)

Brak komentarzy: