środa, 22 maja 2013

Luksemburg przystąpi do FATCA

Po niepowodzeniu negocjacji ostatniej Rady ECOFIN w przedmiocie zacieśnienia współpracy w zakresie automatycznej wymiany informacji bankowych umożliwiających walkę z procederem AML/CFT (pisaliśmy o tym tutaj) znaczne oczekiwania wiązane są z dzisiejszym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Wśród elementów zwiększających presję wywieraną na ostatnie dwa państwa unijne niechętne ściślejszej współpracy, Luksemburg i Austrię, można wskazać:

- oświadczenie Premiera David Cameron’a, który w poniedziałek wezwał terytoria brytyjskie (m.in. wyspy karaibskie i na Kanale La Manche) do podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko uchylaniu się od opodatkowania (Bloomberg),

- opublikowany tuż przed szczytem Raport Oxfam wytykający UE pozorność podejmowanych dotąd działań (EUObersver),

- oświadczenie Liechtensteinu o gotowości negocjacji z UE porozumienia o automatycznym transferze danych - zgodnie z ustaleniami ostatniej Rady ECOFIN (Les Echos).

Jednak nade wszystko w przeddzień szczytu Luksemburg zapowiedział przystąpienie do FATCA, a zatem uznanie automatycznej wymiany informacji bankowych w relacjach bilateralnych z USA (zob. także: Les Echos). Nie jest to zarazem zaskakujące w kontekście wcześniejszych zapowiedzi Premiera Jean-Claude Juncker'a.

Właśnie na ustawie FATCA wzorowany jest unijny G5 pilot project. Jest to zarazem kolejny amerykański sukces po opisywanych przez nas niedawno rozmowach z Watykanem-Stolicą Apostolską oraz Szwajcarią.

Atmosferę wokół szczytu – przynajmniej w odniesieniu do negocjacji nad Dyrektywą o opodatkowaniu odsetek z oszczędności osób fizycznych – psują natomiast oskarżenia, sformułowane w tym tygodniu w Raporcie amerykańskiego Senatu pod adresem, sprawującej  Prezydencję w Radzie UE, Irlandii o udzielanie preferencji podatkowych koncernowi Apple, umożliwiając spółce uchylanie się od wyższych obowiązków podatkowych w USA (Il Sole 24 Ore).

Brak komentarzy: