sobota, 17 stycznia 2015

Wstępne dochodzenie MTK w sprawie zbrodni popełnionych na terytorium Palestyny

Wczoraj prokurator MTK poinformowała o wszczęciu wstępnego dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych na terytoriach palestyńskich, zobacz informację na stronie Trybunału. Jurysdykcja Trybunału odnosi się do wydarzeń mających miejsce od 13 czerwca 2014 roku, pisaliśmy o tym tutaj, czyli od momentu w którym doszło do eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego (zobacz tu).
 
Rzecz jasna postępowaniem zaniepokojony jest Izrael, w końcu to jego żołnierze, czy sam premier Benjamin Netanjahu mogliby odpowiadać za popełnione w Strefie Gazy zbrodnie. Swój sprzeciw wyrażają też Stany Zjednoczone (zobacz tu).
 
Warto jednak zauważyć, że Prokurator MTK prowadzi już szereg wstępnych dochodzeń, niektóre od wielu lat (np. postępowanie w sprawie Gruzji, Kolumbii, Afganistanu), niektóre nigdy nie przekształcą się w sprawy, w których zapadnie wyrok MTK. Prokurator musi najpierw zebrać informacje i dowody, które mogłyby uzasadnić dalsze postępowanie przed Trybunałem, działania biura prokuratora podlegają kontroli sądowej. Pozostaje jednak wierzyć, że w rękach Fatou Bensoudy już teraz znajdują się  dowody pozwalające domniemywać, że decyzja o wszczęciu wstępnego dochodzenia została podjęta rozsądnie.
 

Brak komentarzy: