niedziela, 27 listopada 2016

Początek batalii sądowej Izrael-Palestyna przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu

Na łamach PPM wielokrotnie podejmowaliśmy temat szeroko zakrojonej strategii Palestyny przeniesienia sporu z Izraelem na fora międzynarodowe począwszy od konsolidacji międzynarodowego poparcia politycznego (post tutaj), przez tarcia na forum UNESCO (tutaj), przez kroki przygotowujące grunt pod próbę wszczęcia postępowań przed MTK (tutaj), aż po wykorzystanie FIFA jako jednej z płaszczyzn kontestowania izraelskiej obecności na Zachodnim Brzegu (tutaj). To właśnie ten ostatni obszar ma szansę stać się polem pierwszej z planowanych batalii sądowych.
W ostatnim z przywoływanych wpisów w czerwcu ubiegłego roku informowaliśmy o powołaniu przez FIFA Komitetu ds. monitorowania organizacji rozgrywek piłkarskich w Palestynie. Mimo przeszło rocznych prac i 7 godzinnych negocjacji "ostatniej szansy", w ubiegłym miesiącu Rada FIFA wciąż nie zdołała podjąć decyzji rozstrzygającej spór między stronami (Inside World Football, Israeli-Palestine talks fail as Rajoub puts faith in FIFA Council but prepares for CAS; International Policy Digest, Palestine Considers Suing Israel in International Sports Court).

W związku z powyższym Palestyński Związek Piłki Nożnej zapowiedział, że w braku decyzji o zawieszeniu prawa do gry 6 izraelskich klubów podczas najbliższego posiedzenia Rady, w styczniu 2017 r., związek skieruje sprawę przeciwko FIFA do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). 

Część komentatorów ocenia, że sprawa przed FIFA-CAS stanowi swoisty poligon procesowy na potrzeby przygotowania postępowania przed MTK (The World Post, Creating a legal precedent: Palestine considers suing Israel in international sports court).

Brak komentarzy: