niedziela, 30 lipca 2017

Kryzys dyplomatyczny na Półwyspie Arabskim

Na początku czerwca informowaliśmy o eskalacji konfliktu dyplomatycznego między Katarem (popierającym Iran), a sąsiednimi państwami oskarżającymi Katar o sprzyjanie terroryzmowi.

Qatar diplomatic crisis.svg
     Katar.     Państwa które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem     Państwa które obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych z Katarem     Nieuznawany rząd Libii (w Tobruku) który również oświadczył o zerwaniu stosunków dyplomatycznych2017 Qatar diplomatic crisis. Stan na lipiec 2017.

W przeciągu kilku dni stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwały Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Jemen, Malediwy, Mauretania, Zjednoczone Emiraty Arabski (Al Arabiya, Djibouti reduces diplomatic status with Qatar; Senegal recalls Doha envoy), a następnie wschodni rząd Libii, Senegal i Komory (The New Arab, Iraq premier 'refuses' Saudi-Emirati pressure to join anti-Qatar bloc, chooses to remain neutral). Z kolei Czad, Dżibuti, Jordania i Niger obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych. Na tym front anty-katarski jednak nie poprzestał.


Arabia Saudyjska zerwała wszelkie połączenia - lądowe, morskie i lotnicze - z Katarem. ZEA zamknęły Katarowi dostęp do swoich portów lotniczych i morskich. Dla Kataru oznacza to w szczególności, że jedna z największych na świecie linii lotniczych (Qatar Airways) utraciła możliwość przelotu przez przestrzeń w większości sąsiadujących kierunków (pozostaje przelot przez przestrzeń powietrzną Iranu). Co więcej, państwo to nieomal całkowicie uzależnione od importu żywności, utraciło swoje podstawowe rynki zaopatrzenia.

Blok anty-katarski, a przede wszystkim  ZEA, nie ustają jednak w wysiłkach na rzecz stworzenia możliwie szerokiego frontu, czego przejawem była choćby propozycja 80 mln USD dla Somalii za dołączenie do bojkotu (The New Arab, Somalia rejects secret $80m bribe to stand against Qatar in ongoing boycott). Po tym jak Somalia odrzuciła ofertę, z organizowanego pod patronatem Dubaju, konkursu koranicznego Dubai Int'l Holy Quran Award wydalono somalijską faworytkę tegorocznych zawodów. Państwa te wystąpiły również do FIFA o pozbawienie Kataru organizacji Mistrzostw Świata w 2022 (The Irish Times, Arab boycott nations demand Fifa strips Qatar of 2022 World Cup).

Jak dotąd udziału w bojkocie odmówił Irak. 
Ciekawa jest natomiast Kuwejtu. Ten wprawdzie zachowuje neutralność i stara się mediować w sporze z Katarem, jednak właśnie zerwał relacje dyplomatyczne z Iranem. W remach retorsji za, rzekome, szpiegostwo, Kuwejt wydalił ambasadora oraz 14 innymi przedstawicieli dyplomatycznych (Reuters, Iran ambassador ordered to leave Kuwait over spy case). Zażądał także zamknięcia misji wojskowej i kulturalnej. Decyzję Kuwejtu niezwłocznie poparła Arabia Saudyjska, który jak pisaliśmy w styczniu 2016 r. zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Sytuację komplikuje wreszcie fakt, że na terytorium Kataru znajduje się najważniejsza w regionie baza lotnictwa USA w Al Udeid. To poniekąd tłumaczy wzajemnie sprzeczne stanowiska amerykańskiej administracji (CNN, Middle East freezes out Qatar: What you need to know).Brak komentarzy: