poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Pierwsza runda renegocjacji NAFTA

Podczas gdy uwagę obywateli UE zaprzątają negocjacje Brexitowe i perspektywy ukształtowania przepływu osób, usług i towarów w relacjach z Wielką Brytanią (nasz ostatni post tutaj), po drugiej stronie Atlantyku, w dniach 16-20 sierpnia, rozpoczęto pierwszą rundę renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA). Z tej okazji w Waszyngtonie spotkali się prezydenci USA Donald Trump i Meksyku Enrique Peña Nieto, oraz premier Kanady Justin Trudeau. Zespołom negocjacyjnym przewodzą zaś, odpowiednio, USTR Robert Lighthizer, Minister gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo oraz Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland (Reuters, NAFTA negotiators aim for 'ambitious' start to talks: U.S. official).

Oficjalnego harmonogramu rozmów, których celem ma być "dostosowanie porozumienia do potrzeb nowoczesnej gospodarki", jednak nie przyjęto (Business Insider, Here's what you need to know as NAFTA negotiations begin). Jak oświadczył Przedstawiciel ds. handlu (USTR) Robert Lighthizer chodzi przede wszystkim o wymogi gospodarki cyfrowej, ochronę własności intelektualnej kwestie pracownicze, środowiskowe, bezpieczeństwo żywnościowe a także regulacje odnoszące się do przedsiębiorstw publicznych (Reuters, Trump administration starts countdown to NAFTA talks in mid-August).

Rozmowy są silnie nacechowane politycznie; dość wspomnieć że renegocjacja "najgorszego traktatu handlowego w historii [USA]" i niwelacja deficytu handlowego w obrocie z Meksykiem stanowiły wątki przewodnie kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa.

Mimo sygnalizowanych przez zainteresowane państwa istotnych rozbieżności stanowisk, cała trójka deklaruje, że prace mają zostać ukończone możliwie szybko (Reuters, Initial NAFTA talks conclude amid signs schedule could slip). Tempo prac po części podyktowane jest wolą ich ukończenia przed wyborami w Meksyku w 2018 r.. Zasadnicza cześć komentatorów uważa jednak, że zakładane tempo prac jest nierealne w świetle stopnia ich skomplikowania.

Kolejna runda negocjacji odbędzie się w dniach 1-5 września w Meksyku. Z końcem miesiąca rozmowy przeniosą się do Kanady, a w październiku wrócą do USA. 

Brak komentarzy: