7 marca b.r. przemawiająca na Uniwersytecie Georgetown Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström wezwała do nowego partnerstwa transatlantyckiego, które miałoby stworzyć podwaliny pod nowy ład XXI wieku, oparty na stabilności i dobrobycie. Stanowi to kolejny krok ku wznowieniu dwustronnych negocjacji handlowych po tym jak w styczniu KE opublikowała dwie propozycje nowych mandatów negocjacyjnych (Reuters, EU open to discussing cars, not farming in U.S. trade talks) a w lutym komitet ds. handlu Parlamentu Europejskiego wezwał unijne rządy do poparcia rozmów (Reuters, EU parliament committee backs start of U.S. trade talks).
Identyfikując źródła rosnących wpływów Chin, Komisarz zaznaczyła, że jest zwolenniczką konkurencji, pod warunkiem że wszyscy stosują się do tych samych zasad. Odpowiednio, to normy prawne - ich naruszenie, reforma i egzekwowanie - powinny stanowić antidotum na kryzys liberalnej demokracji i gospodarki wolnorynkowej. W przypadku UE realizowana już reforma w zakresie międzynarodowych relacji handlowych rozciąga się od nowych przepisów antydumpinowych i antysubsydyjnych po monitorowanie napływających inwestycji zagranicznych.
Ład transatlantycki dla obrony demokracji liberalnej miałby być oparty na współpracy gospodarczej i handlu dla pokoju, w odnowionych ramach normatywnych, na fundamencie zreformowanej WTO. Tandem UE-USA miałby zaś razem z Japonią dać nowy impuls dla ochrony gospodarki rynkowej opartej na prawie (Delegation of the European Union to the United States, Joint Statement of the Trilateral Meeting of the Trade Ministers of the European Union, Japan and the United States).
W tym kontekście Malmström potwierdziła, że Executive Working Group powołana w wyniku ubiegłorocznych ustaleń Donald Trump - Jean-Claude Juncker dla wyznaczenia programu dalszych negocjacji handlowych UE-USA, spotyka się regularnie. Delegacji UE w grupie przewodniczy sama Komisarz, natomiast na czele negocjatorów USA stoi USTR Robert Lighthizer. Dzień przed wykładem na Georgetown odbyło się 5. posiedzenie grupy (EC, EU-U.S. Joint Statement: Liquefied Natural Gas (LNG) imports from the U.S. continue to rise, up by 181%).
Zgodnie ze styczniową propozycją mandatu, Malmström zasugerowała, że wznowienie negocjacji mogłoby dotyczyć:
- współpracy energetycznej w zakresie ciekłego gazu ziemnego LNG (tutaj błąd w tekście wystąpienia)
- współpracy regulacyjnej w wybranych zakresach
- zniesienia ceł na towary przemysłowe.
Jest to zatem węższy zakres rozmów, niż wskazane w lipcu 2018 po szczycie Trump-Juncker (EC, Joint U.S.-EU Statement following President Juncker's visit to the White House):
- zniesienie ceł na i barier pozataryfowych i subsydiów na dobra przemysłowe (z wyłączeniem samochodów),
- ograniczenie ceł oraz wsparcie w handlu usługami, chemią, farmaceutykami, produktami medycznymi i soją,
- wzmocnienie współpracy energetycznej, w tym zwiększenie unijnego importu LNG,
- współpracy regulacyjnej,
- wypracowanie kompromisu ws. reformy WTO.
W amerykańskich reakcjach na wystąpienie Komisarz przede wszystkim odnotowano, że UE nie jest gotowa na negocjowanie wszechstronnego porozumienia handlowego, w szczególności obejmującego rolnictwo (CNBC, EU trade chief says no support in Europe for comprehensive US trade deal). Odnotowano również, że we wzmiance dotyczącej produktów przemysłowych znowu nie znalazło się wyłączenie - takie jak w oświadczeniu Trumpa i Junckera - dla samochodów (o amerykańskich cłach na samochody, stal i aluminium ostatnio pisaliśmy tu, tu i tu). Z kolei priorytetem negocjacyjnym USTR pozostaje właśnie eksport amerykańskich produktów rolnych, czyli jedna z najdrażliwszych kwestii negocjacji TTIP. W tej kwestii szczególnie zagorzałym przeciwnikiem podjęcia rozmów ma być Francja. Od postępu w tym zakresie prezydent Trump uzależnił powstrzymanie się od nałożenia ceł na import unijnych samochodów.
Podczas pobytu w USA Komisarz zadeklarowała, że negocjacje mają zostać wznowione w najbliższych tygodniach.
Teraz Komisja Europejska ogłosiła zaś publiczne konsultacje dotyczące przyszłej współpracy regulacyjnej (EU, EU-U.S.: Call for proposals for regulatory cooperation activities).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz