W dniach 10-13 grudnia w Buenos Aires odbyła się Konferencja Ministerialna. Stanowiła raczej pokaz braku jedności wśród państw, głębokich podziałów oraz ograniczonych możliwości decyzyjnych WTO. Podjęto w zasadzie jedną decyzję - dotyczącą subwencjonowania rybołówstwa (dostępna tu), której kwintesencją jest zobowiązanie członków do przyjęcia porozumienia w 2019 r. Za największe osiągnięcie konferencji należy jednak uznać podjęcie inicjatyw dotyczących e-commerce, inwestycji oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety jednak nie udało się w tym sprawach osiągnąć nawet tak małego kompromisu jak rozpoczęcie prac nad porozumieniem w tych sprawach w przyszłości. Deklaracje rozpoczęcia prac zostały jedynie sformułowane przez znaczące grupy państw w formie wspólnych oświadczeń.
Szczególnie potrzebna inicjatywa dotyczy handlu elektronicznego. Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej ma odbyć się już w pierwszym kwartale 2018 r. Ma ona zacząć prace nad przyszłym porozumieniem w sprawie handlowych aspektów handlu elektronicznego, jak rozumiem w formie porozumienie wielostronnego (plurilateral agreement) otwartego dla wszystkich członków WTO. Temat ten, chociaż jest przedmiotem dyskusji w ramach różnych gremiów Światowej Organizacji Handlu od 1998 r. dotychczas nie doczekał się żadnych konkretnych regulacji. Tymczasem, coraz częściej można spotkać regulacje czy nawet całe rozdziały poświęcone handlowi elektronicznemu w regionalnych porozumieniach handlowych. Wspólne oświadczenie zostało wydane przez 71 państw mających 77% udziału w handlu światowym w związku z faktem, że nie udało się w tej sprawie osiągnąć zgody wśród wszystkich członków. Głównym oponentem wielostronnych regulacji dotyczących handlu elektronicznego są Indie, obawiające się wpływu, jaki mogłyby one mieć na mniejszych sprzedawców w państwach członkowskich WTO.
Porozumienia nie udało się osiągnąć pomimo, że przed końcem konferencji - 11 grudnia został ogłoszona trójstronna inicjatywa na rzecz handlu elektronicznego i jego większego otwarcia na małych przedsiębiorców. Współpracować w tym zakresie w ramach dialogu publiczno-prywatnego ma WTO ze Światowym Forum Ekonomicznym oraz Electronic World Trade Platform (eWTP) i jej założyciel - Jack Ma z Alibaba Group.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz