poniedziałek, 2 września 2013

Ostatnie przygotowania do petersburskiego szczytu G20

Trwają ostatnie przygotowania do szczytu przywódców państw grupy G20, który odbędzie się pod koniec tego tygodnia (4-5 września) w Petersburgu. Od dziś do piątku potrwają spotkania szerpów i przedstawicieli ds. finansowych. 

Opublikowano także Accountability Report on G20 Development Commitments poświęcony realizacji przyjętego w 2010 w Seulu Wieloletniego planu działania dla rozwoju. Jest to druga edycja Raportu (pierwszą przyjęto w trakcie ubiegłorocznej Prezydencji meksykańskiej). Autorzy stwierdzili, że spośród 67 deklaracji przywódców G20 33 zostały zrealizowane w całości, 33 trzy są w trakcie realizacji, a tylko w 1 obszarze odnotowano zastój.

Przedstawiciele UE sądzą, że szczyt będzie stanowić dobrą okazję do poprawy atmosfery wokół perspektyw wzrostu gospodarczego i wychodzenia z kryzysu (EU Observer). Wśród omawianych kwestii finansowych najprawdopodobniej znajdą się: - spodziewana na środę publikacja dokumentu Komisji Europejskiej ws. regulacji bankowości równoległej (shadow banking), wymagającej szerokiej współpracy międzynarodowej, - rosyjskie groźby zastosowania środków ochronnych w przypadku podpisania porozumienia o wolnym handlu między UE a Ukrainą, stanowiące kolejny epizod wywierania nacisków na to państwo celem skłonienia go do przystąpienia do unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu (EU Observer). Dyskutowana będzie wreszcie sytuacja w Grecji, która na początku przyszłego roku najpewniej po raz trzeci będzie wymagać zewnętrznej pomocy finansowej (Reuters). 

Mimo że G20 miało się skoncentrować na kwestiach gospodarczych, a sprawy bezpieczeństwa pozostawić jako domenę G8, nie do uniknięcia będą nawiązania do aktualnej sytuacji w Syrii z jednej strony w związku z apelem Ligi Arabskiej o ukaranie syryjskich władz w związku z oskarżeniami o użycie broni chemicznej (co jednak nie jest równoznaczne z akceptacją dla interwencji zbrojnej bez mandatu ONZ), a z drugiej z konsekwentnym brakiem współpracy ze strony Rosji, która dowody użycia broni chemicznej uznała za nieprzekonujące, ze sprzeciwem angielskiego parlamentu wobec wojskowego zaangażowania tego państwa w ewentualnej interwencji i z coraz większym osamotnieniem politycznym Prezydentów Obamy i Hollanda (FT, Corriere della Sera, France24).

Ponadto w ramach przygotowań do szczytu opublikowane zostały następujące dokumenty:

Dostęp do postów dotyczących postępów prac w powyższych zakresach możliwy jest dzięki etykietom poniżej.

Brak komentarzy: