środa, 16 października 2013

Szwajcaria podpisała Konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych

Dzień po przychylnej opinii Sądu Federalnego, 10 października Szwajcaria jako 58. podpisała Konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Jak podkreślił Sekretarz Generalny organizacji Angel Gurria jest to istotny sygnał, iż kraj ten zamierza poważnie potraktować rekomendacje sformułowane w czerwcu 2011 roku przez Global Forum on Transparency and Exchange of Information po peer review (zob. Oświadczenie prasowe OECD). 
Nie umniejszając znaczenia samego podpisu, który po części zostały wymuszony przez USA i UE, Szwajcaria nie zdecydowała się na przystąpienie do systemu automatycznego transferu danych podatkowych i nie zanosi się na to, aby miała zmienić stanowisko w tej sprawie w bliskiej przyszłości. Proces ratyfikacji - o ile nie zostanie rozpisane referendum - zajmie natomiast około półtora roku (Reuters, Switzerland signs OECD tax convention).

Zarazem według doniesień agencji Reuters Szwajcaria zapowiedziała rychłą rewizję zasad współpracy podatkowej z Unią Europejską.

O zmianie w szwajcarskiej polityki współpracy w sprawach finansowych z państwami trzecimi pisaliśmy ostatnio kilkukrotnie przede wszystkim w kontekście współpracy podatkowej ze Stanami Zjednoczonymi (post tutaj) i przystąpienia tego państwa do FATCA (wcześniejszy post).

Brak komentarzy: