poniedziałek, 23 października 2017

Robert Mugabe (chwilowym) ambasadorem dobrej woli WHO

Misją PPM nie jest ściganie się z mediami tradycyjnymi w informowaniu o ważnych ważnych dla naszej społeczności. Zarazem rzadko kiedy się zdarza, żeby wiadomość utraciła aktualność w zaledwie kilka godzin. Tak właśnie się stało w przypadku naszego posta o wyborze prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe na ambasadora dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia.


Zimbabwean President Robert Mugabe, left,  sits with his wife Grace during commemorations to mark his 92nd Birthday celebrations in this Saturday, February, ...
Prezydent Mugabe podczas uroczystych obchodów 92 urodzin. Źródło: Daily Mail.


Zaledwie w środę (18 października) Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że Robert Mugabe zgodził się przyjąć obowiązki pomocy organizacji w walce z chorobami niezakaźnymi, a już w niedzielę wycofał się z tej decyzji. Nominację wprost skrytykowały rządy m.in. Wielkiej Brytanii, Kanady i USA (The Guardian, WHO ‘rethinking’ naming Robert Mugabe as goodwill ambassador).

Ghebreyesus  poinformował, że po kilkudniowej refleksji nad głosami krytycznymi i podniesieniem "innych kwestii" a także po konsultacji z rządem Zimbabwe, doszedł do wniosku, że odwołanie nominacji leży w interesie WHO.

Na ironię zakrawa fakt, że rekordowo szybkie odwołanie 2. letniego mandatu przydarzyło się osobie, która w tym roku celebrowała 37. lecie sprawowania rządów.

Brak komentarzy: