sobota, 15 czerwca 2013

Dokumenty do szczytu G8 w Lough Erne

Publikowane są ostatnie dokumenty poprzedzające tegoroczny szczyt G8 w Lough Erne w Irlandii Pónocnej (17-18 czerwca). Po niedawnym dokumencie informacyjnym dotyczącym społecznego oddziaływania inwestycji (pisaliśmy o tym tutaj) oraz Raporcie z realizacji celów G8 w zakresie działań na rzecz rozwoju (zob. post) ukazały się trzy kolejne dokumenty.

- Informacja dot. rozmów w obszarze podatków, a przede wszystkim uchylania i unikania opodatkowania. Tu brytyjska Prezydencja poświęciła szczególną uwagę walce z procederem AML/CFT (zob. dokumenty Prezydencji), o którym w związku z wielkim międzynarodowym zainteresowaniem tematem w ostatnich miesiącach pisaliśmy wielokrotnie.

- Informacja na temat handlu ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w ramach partnerstwa z Deauville na rzecz walki z barierami handlowymi i inwestycyjnymi.


W obu powyższych obszarach Financial Times sceptycznie odniósł się do szans na wypracowanie przez uczestników szczytu przełomowych porozumień (FT, Hopes for G8 trade and tax deals dented).

- Informacja o transparentności struktur właścicielskich i przepływów kapitałowych, istotnej dla walki z korupcją i praniem pieniędzy, oraz dla ochrony praw społeczności lokalnych na obszarach wydobycia surowców naturalnych. Właśnie ten dokument zawiera odniesienia do największej  liczby inicjatyw, które wyszły poza fazę deklaracji.

Dodatkowo oświadczenie poprzedzające szczyt G8 wystosowali ministrowie ds. nauki nawołując m.in. do otwartości badań.

Zob. stronę tegorocznej brytyjskiej Prezydencji.

Brak komentarzy: