niedziela, 10 sierpnia 2014

TK Ugandy uchyla ustawę anty-homoseksualną

W lutym bieżącego roku informowaliśmy o przyjęcie przyjęciu przez Ugandę regulacji zaostrzających kary za praktykowanie a nawet zachęcanie do praktyk homoseksualnych, co, jak zwracaliśmy uwagę w marcu i w czerwcu, spotkało się ze zdecydowanym protestem społeczności międzynarodowej. Szansą dla Ugandy na odzyskane dostępu do zachodniej pomocy, bez narażania dumy tamtejszego Prezydenta Yowerima Musevenima, może być orzeczenie z ubiegłego tygodnia Trybunału Konstytucyjnego, które stwierdził, że przewodniczący izby zarządzając głosowanie zignorował protesty dotyczące braku kworum (Reuters, Ugandan court overturns anti-gay law that halted Western aid). Ustawę zaskarżył lokalny ruch walki o prawa LGB (International Law Observer, Uganda High Court Voids Anti-homosexuality Law).

Było to o tyle istotne, że Prezydent Ugandy był uczestnikiem zorganizowanego przez Prezydenta Obamę, w dniach 4-6 sierpnia, waszyngtońskiego Szczyt przywódców afrykańskich (White House, U.S. Africa Leaders Summit). Przy tej okazji miał okazję spotkać się z amerykańskim Prezydentem.

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku, od którego możliwa jest jeszcze apelacja, w Ugandzie zorganizowano pierwszą w historii tego państwa paradę Gay Pride (Corriere della Sera, Uganda, al via il primo gay pride Ma il governo rivuole legge anti-gay).

Brak komentarzy: