niedziela, 15 marca 2015

Słowenia uznaje równoprawność par homoseksualnych

W ubiegłym tygodniu parlament Słowenii opowiedział się za zrównaniem praw par pozostających w związkach niezależnie od orientacji seksualnej m.in. w zakresie prawa do zawarcia małżeństwa, czy adopcji dzieci (Corriere della Sera, La Slovenia approva i matrimoni gay Sì anche alle adozioniLa Slovenia approva i matrimoni gay Sì anche alle adozioni). Tym samym Słowenia stała się 18 państwem znoszącym ograniczenia prawne w tym zakresie (w USA - zob. poniżej - czy Meksyku na podobny krok zdecydowały się poszczególne obszary jurysdykcyjne).

Bezpośrednio po głosowaniu przeciwnicy takiego rozwiązania rozpoczęli akcję na rzecz organizacji referendum ws. uchylenia ustawy.

Z końcem ubiegłego miesiąca tożsamą ustawę (wspominaliśmy o tym tutaj) podpisał Prezydent Finlandii, aczkolwiek konieczność nowelizacji prawa wymusiła tam dwuletnie vacatio legis, do 1 marca 2017 (President of Finland signs same-sex marriage law).

W Stanach Zjednoczonych, gdzie równouprawnienie stało się przedmiotem batalii przed Sądem Najwyższym do czego ostatnio nawiązywaliśmy tutaj, małżeństwa par homoseksualnych dopuszczono w 37 stanach. Już w 2015 roku grupa to powiększyła się o Alabamę i Florydę (uprawomocnienie orzeczeń sądowych). Tym samym grono przeciwników równouprawnienia w tym zakresie zmalało do 13 stanów (37 States with Legal Gay Marriage and 13 States with Same-Sex Marriage Bans).

Brak komentarzy: