sobota, 11 lipca 2015

Putin wzywa do delegalizacji stosowania sankcji gospodarczych

Rok po odwołaniu szczytu w Soczi i wykluczeniu Rosji z G8 (zobacz nasze posty tu i tu), Prezydent Putin odniósł wizerunkowy sukces przewodnicząc w Ufie (Baszkiria) podwójnemu szczytowi BRICS oraz Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). 

gettyimages-479758226.jpg
Rosyjska wizja wielobiegunowego świata. Źródło: polisblog.

Szczególne powody do zadowolenia mogła organizatorom przynieść akcesja Indii i Pakistanu do SzOW, która zdaniem gospodarza dowodzi kształtowania się wielobiegunowego ładu międzynarodowego (TVN24, Udany dzień Putina. Jego anty-NATO wzbogaci się o dwa nowe państwa). Prezydent Putin wyraził również przekonanie, że niebawem dojdzie do przełomu w negocjacjach P5+1 z Iranem, oraz nie omieszkał okazji do skłócania państw UE, wytykając zaniechania Brukseli wobec Grecji (TVN24, Putin pyta: gdzie była Unia Europejska, kiedy narastały problemy w Grecji).
Obok banku rozwojowego BRICS (zob. nasz post), grupa ma również powołać fundusz pomocy dla państw oraz pogłębić współpracę technologiczną i przemysłową (Polisblog, BRICS 9 luglio 2015: Al via il vertice di Ufa in Russia).

Z perspektywy prawnomiędzynarodwej za szczególnie interesującą uznać jednak należy propozycję, ze strony głowy głowy państwa konsekwentnie gwałcącego suwerenność Ukrainy, wykreślenia sankcji gospodarczych z międzynarodowego instrumentarium (Le Monde, A Oufa, Vladimir Poutine s’offre une tribune pour exposer sa vision du monde).

Zob.: oficjalna strona szczytu w Ufie.

Brak komentarzy: