sobota, 18 października 2014

Wybory do Rady Bezpieczeństwa ONZ 2014

16 października, po 3 turach głosowań Zgromadzenie Ogólne wyłoniło 1/3 rotacyjnego składu Rady Bezpieczeństwa. Niestali członkowie RB rozpoczną swoją dwuletnią kadencję z dniem 1 stycznia 2015.

Już w pierwszym głosowaniu zaakceptowano kandydatury: 
  • Angoli (jedyny kandydat z Afryki), 
  • Malezji (która pokonała kontrkandydaturę Fidżi z Azji i Pacyfiku - jedyne państwo, spośród kandydatów, które nigdy nie zasiadało w Radzie), 
  • Wenezueli (jako jedynej zgłoszonej z GRULAC - Ameryki Łacińskiej i Karaibów) i 
  • Nowej Zelandii (WEOG). Do wyłonienia zwycięzcy wyścigu o drugie miejsce przypadające na państwa z Europy Zachodniej i innych grup potrzebne były dodatkowe dwie rundy.
Ostatecznie z pary Hiszpania - Turcja wybrano tą pierwszą (UN News Centre, Angola, Malaysia, New Zealand, Spain and Venezuela elected to serve on UN Security Council; Wikipedia, United Nations Security Council election, 2014). 
Do końca 2015 roku w radzie zasiadają także Chile, Czad, Jordania, Litwa i Nigeria.

Największe kontrowersji wzbudził jednak nie wybór w ramach WEOG, ale zgłoszenie Wenezueli w związku z wątpliwościami dotyczącymi poszanowania praw człowieka i rządów prawa (International Law Obserever, UNSC: Concerns over Venezuela's candidacy in upcoming elections). Dość przypomnieć o naszych postach dotyczących Wypowiedzenia Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka, czy dyplomatycznych i finansowych implikacjach tłumienia zamieszek i masowych aresztowań.

Brak komentarzy: