niedziela, 29 marca 2015

Izrael odmrozi aktywa finansowe Autonomii Palestyńskiej

W ostatniej Polityce (nr 13/2015) Łukasz Wójcik w felietonie Netanjahu na szczęście Arabom sugeruje, że podczas gdy w Izraelu lewica obiecuje pokój z Arabami, to faktyczne działania na rzecz pokoju podejmują gabinety prawicowe. Im bardziej skrajne wizerunkowo, tym bardziej okazują się gotowe-zdolne do ustępstw. Na razie nie sposób ocenić, na ile podobny scenariusz ma szansę się sprawdzić tym razem, ale faktem jest że dopiero co wybrany na Premiera Netanjahu, którego obietnice wyborcze spowodowały sporo zamieszania zarówno w UE jak i w USA (Reuters, Hard-right shift delivers upset election win for Netanyahu), zaczął od gestu mającego złagodzić narosłe ostatnio napięcia w stosunkach w Autonomią Palestyńską. W piątek ogłoszono zniesienia zamrożenia aktywów palestyńskiego rządu, łącznie około 340 mln euro (Le Monde, Israël reprendra le versement de millions de dollars dus aux Palestiniens).

Izrael, który na mocy Porozumienia z Oslo z 1993 roku pobiera w imieniu władz palestyńskich m.in. cła eksportowe i podatek VAT, w styczniu wstrzymał transfer środków, stanowiących nieomal połowę budżetu Autonomii. W rezultacie Palestyńczycy zmuszeni do skorzystania z finansowania sektora prywatnego m.in. ograniczyli wynagrodzenia do 60%. Decyzję podjęto "z powodów humanitarnych i w interesie Izraela", obawiając się gwałtownego pogorszenia sytuacji. Przelew środków nastąpi po potrąceniu opłat za świadczonych przez Izrael na rzez palestyńskiej ludności (Al Jazeera, Israel says it will release tax revenue to Palestinians).

Ograniczenia finansowe ustanowiono w związku z przystąpieniem Palestyny do Statutu Rzymskiego (zobacz posty o podpisaniu Statutu oraz przyjęcia tego faktu do wiadomości przez SG ONZ) i prawdopodobnym wszczęciem postępowania ws. zbrodni wojennych dokonywanych przez członków izraelskich sił zbrojnych.

Brak komentarzy: