sobota, 28 marca 2015

Dalsze ocieplenie w stosunkach USA i UE z Kubą

Amerykański Departament Skarbu ogłosił zniesienie sankcji gospodarczych wobec 60 kubańskich osób fizycznych i prawnych. Większość osób usuniętych z listy objęto sankcjami, mimo że działalność prowadzą w Panamie; podstawą do wpisu było zawieranie transakcji z państwem objętym amerykańskimi sankcjami gospodarczymi (OFAC, Kingpin Act Designations; Cuba Removals 3/24/2015). 

O decyzji poinformowano w związku z trzecim już, od czasu przełomu w relacjach dwustronnych w grudniu ubiegłego roku (nasz post tutaj), szczytem amerykańsko-kubańskimZgodnie z zapowiedziami Białego Domu jeszcze przed Szczytem Ameryk, który odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia w Panamie, ma dojść do otwarcia ambasad w obu krajach (Le Monde, Les Etats-Unis comptent rouvrir leur ambassade à Cuba en avril). Właśnie od liberalizacji reżimu sankcji Hawana uzależniała tempo współpracy w kwestiach dyplomatycznych, na której zależy przede wszystkim Waszyngtonowi. Okazją do obwieszczenia kolejnych osiągnięć będzie zatem spotkanie Prezydentów Obamy i Castro w Panamie. 

Na zmianę klimatu w relacjach z Ameryką Łacińską w ostatnich miesiącach można też spojrzeć w nieco szerszym kontekście.
Przestawione powyżej wydarzenia zbiegły się bowiem w czasie w wizytą Wysokiej przedstawiciel Federici Mogherini w Hawanie. Mogherini spotkała się z m.in. z Prezydentem Raulem Castro, Przewodniczącym Parlamentu i trzema ministrami. Była to pierwsza wizyta unijnego przedstawiciela tej rangi. Rozszerzając podjęty w 2008 roku dialog dyplomatyczny (lepiej układa się współpraca gospodarcza - UE jest drugim, po Wenezueli, partnerem handlowym Kuby), Unia od roku negocjuje Porozumienie ws. dialogu politycznego i współpracy (Corriere della Sera, Cuba, il ministro Mogherini all’Avana «Segnale forte di dialogo con Cuba»). Właśnie końca dobiegła 3 runda negocjacji (EEAS, Third round of EU-Cuba negotiations towards a bilateral Political Dialogue and Cooperation Agreement in Havana).

Ważna wizyta włoskiej przedstawicielki w UE na kilka dni po tym jak Włochy razem z Niemcami, Francuzami i Wielką Brytanią postanowiły zostać członkami-założycielami Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (nasz post tutajwyraźnie kontrastuje z sytuacją z lipca ubiegłego roku. Wówczas opisywaliśmy objazd Prezydenta Putina, promującego w Ameryce Łacińskiej koncepcję alternatywnego banku rozwojowego państw BRICS (Euro News, EU and Cuba to quicken push for deal, says Mogherini in Havana). Plan Nowego Banku Rozwoju wydaje się utknął, natomiast Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow pośpieszył na Kubę zapewnić o poparciu dla odnowy stosunków z USA i solidarności w sprzeciwie wobec amerykańskich sankcji.

Brak komentarzy: